Zdravie

Aj malé cvrknutie môže znamenať veľký problém

"Začína to zväčša pri väčšej námahe, napríklad pri zdvíhaní bremien, kýchnutí či smiechu. Pár kvapiek moču unikne, to sa môže stať, povie si väčšina z nás."

Alena Klepochová, 13. februára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Inkontinencia, samovoľný únik moču, patrí k častým funkčným poruchám organizmu. V rôznej forme a intenzite sa s týmto problémom stretávajú denne viac než desiatky až stovky tisíc ľudí na Slovensku. Treba dodať, že v drvivej väčšine ženy.

Každá piata sa so samovoľným únikom moču stretáva už okolo tridsiatky, po štyridsiatke je to už každá tretia žena a so zvyšujúcim sa vekom sa s inkontinenciou stretne prakticky každá druhá žena. Tento problém je však riešiteľný.

Inkontinencia nie je ochorenie, ale symptóm, že v tele človeka niečo nie je v poriadku – môže mať rôzne príčiny a celú škálu prejavov. Začína to zväčša pri väčšej námahe, napríklad pri zdvíhaní bremien, kýchnutí či smiechu. Pár kvapiek moču unikne, to sa môže stať, povie si väčšina z nás. Postupne sa problém zhoršuje, únik moču sa objavuje častejšie a pacient sa cíti nekomfortne.

Návštevu lekára netreba odkladať


Väčšinu prípadov inkontinencie tvorí ľahká forma tzv. stresovej inkontinencie. To je forma, ktorá sa objavuje pri zvýšení vnútro brušného tlaku: pri kýchaní, pri kašli, pri smiechu, prenášaní ťažších bremien.

„Lekár – urológ alebo gynekológ – po vyšetrení môže presne určiť, či ide „len“ o ochabnutie panvového dna, alebo inkontinencia signalizuje chorobu, ktorú treba liečiť zložitejšie. Samovoľný únik moču totiž býva sprievodným javom aj pri ochoreniach ako diabetes melitus, sclerosis multiplex či iných neurologických poruchách už v rannom štádiu. V takomto prípade nám inkontinencia signalizuje veľmi závažné ochorenia, ktoré je potrebné liečiť komplexne,“ povedal Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD z Urologického oddelenia NsP v Skalici.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Stresová inkontinencia tvorí približne polovicu prípadov samovoľného úniku moču. Pri prvom stupni dochádza k úniku len pár kvapiek moču. Druhý stupeň charakterizuje pozvoľnejšie uvoľňovanie moču už aj pri chôdzi, najmä po schodoch, či ľahšej fyzickej práci. Tretí stupeň predstavuje prakticky permanentné odtekanie moču.

Existuje tiež urgentná inkontinencia, tá vzniká pri hyperaktívnom močovom mechúre. Pacienti majú často urgentné nutkanie na močenie, pričom v momente, keď sa nutkanie dostaví, majú problém dostať sa načas na toaletu. Príčinou falošných impulzov a zvýšenej citlivosti receptorov v stene močového mechúra býva často zápal močového mechúra, môže to byť nádor, tzv. kameň v močovom mechúre či iné degeneratívne ochorenie.

Pomôcť môže aj zmena životosprávy


Životospráva, aktívny prístup k životu a pohyb dokážu vrátiť fungovanie močového ústrojenstva do prijateľnej podoby, pri ktorej k nepríjemným nehodám nedochádza, alebo dochádza len minimálne. Vďaka zmene životosprávy a cvičeniu môže v priebehu niekoľkých týždňov dôjsť k ústupu problémov. Nemalo by to však znamenať, že pacient ustúpi od cvičenia a správnej životosprávy.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Pri pretrvávajúcej inkontinencii je možné pristúpiť aj k chirurgickému zákroku, ktorý úspešne rieši problém v oblasti svalstva močového ústrojenstva. Kým však dôjde k takémuto rozhodnutiu, mal by sa pacient pokúsiť o zmenu cvičením, stravou, prípadne zmenu životného štýlu.

Kegelove cviky posilnia panvové dno


S inkontinenciou pomôžu bojovať aj tzv. Kegelove cviky panvového dna, ktoré sú pre pacientov k dispozícii aj na bezplatnom DVD. Cieľom tohto cvičenia je posilniť súbor svalov panvového dna tak, aby nedochádzalo k samovoľnému úniku moču. Pravidelné cvičenie pomáha u žien i mužov lepšie spoznávať aj svalstvo v oblasti pohlavných orgánov a tak zlepšovať prežívanie sexuálneho života, v prípade mužov sa toto cvičenie odporúča aj ako podporné cvičenie pri poruchách erektilnej dysfunkcie.

Komentáre