Zdravie

Tréner Tomáš Hradecký: Chyby, ktoré ľudia robia pri cvičení

"S prichádzajúcou jarou sa fitnescentrá opäť zapĺňajú, a osobní tréneri majú plné ruky práce, aby svojim zverencom pomohli striasť neželané kilá, nahromadené počas zimy."

Webmagazin.sk, 26. marca 2013 12:00
Tomáš Hradecký Foto: Archív Tomáša Hradeckého
Napriek tomu je medzi cvičiacimi Slovákmi stále viac tých, ktorí si nedoprajú dohľad profesionálneho trénera, v domnienke, že jeho rady by boli len zbytočným luxusom. Osobný tréner Tomáš Hradecký sa snaží práve v tejto oblasti Slovákov vzdelávať. Nutnosť poradiť sa v posilňovni s odborníkom prirovnáva k autoškole: „Skôr, než začneme riadiť auto, je dôležité, aby sme spoznali dopravné predpisy a absolvovali autoškolu. Rovnako by mal každý začiatočník pri návšteve fitka požiadať o pomoc kvalifikovaného trénera.“

Ako teda začať? Rovnako, ako keď si vyberáte čokoľvek iné – dajte na referencie, pýtajte sa známych, s akým trénerom sú spokojní, s ktorým mali najlepšie výsledky. Dohodnite si s ním informatívne stretnutie a nebojte sa vypýtať si prvý tréning na skúšku, aby ste vedeli, či je práve on pre vás ten pravý. A to najmä vtedy, ak máte dlhodobé zdravotné komplikácie. Aj dlhoročný tréner Tomáš Hradecký priznáva: „Nie je tréner ako tréner. Treba si vyberať opatrne. Nestačí, že vyzerá, ako chodiaca „hora svalov“. Treba zistiť, či má dostatočné skúsenosti, prax a vzdelanie.“ Tréner by mal dané požiadavky spĺňať, pretože okrem toho, že nám má pomôcť dosiahnuť čo najlepšie výsledky, zároveň má na starosti náš zdravotný stav z funkčného hľadiska. „Pokojne sa spýtajte svojho trénera na jeho kvalifikáciu, a čo všetko má za sebou - výsledky, súťaže, úspechy, odporučenia,“ radí Tomáš.

Tomáš Hradecký Foto: Archív Tomáša Hradeckého

Chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú, ak ich cvičenie nestráži odborník:


Nesprávna technika cvičenia
Často ju podceňujú až dovtedy, kým neprídu bolesti či zdravotné komplikácie. Správnou technikou pri tom môžu dosiahnuť výrazne lepší výkon. Často cvičia chaoticky od stroja ku stroju bez ohľadu na to, akú partiu práve docvičili. Naše telo má tendenciu zvyknúť si na rôznu záťaž, preto je veľmi dôležité meniť intenzitu i spôsob cvičenia a obmieňať jednotlivé cviky. Základom každého dobrého tréningu je rozcvička, na ktorú taktiež mnohí zabúdajú.

Nedodržiavanie primeraných prestávok medzi jednotlivými sériami

Aj keď zvládate techniku, celé cvičenie si môžete pokaziť zdanlivým detailom, akým sú prestávky počas jednotlivých sérií. Aj v posilňovni vás obklopujú telefóny či časopisy, a vy často neodoláte a necháte sa rozptýliť. Prestávky medzi sériami si krátite mobilmi a nekonečnými debatami, čím znižujete efektivitu cvikov. Aj tejto chybe zabraňuje tréner. Čas vyhradený na prestávku vám presne odstopuje. Tým sa postará, aby ste dodržali prestávky i intenzitu cvičenia, aby vaše telo začalo reagovať a vydalo maximum potenciálu, ktorý ukrýva.

Tomáš Hradecký Foto: Archív Tomáša Hradeckého
Nesprávne dýchanie

Alfa a omega cvičenia. Napriek tomu ho veľa ľudí neovláda. Nadychujú a vydychujú sa v nesprávnych chvíľach, alebo dokonca zabúdajú dýchať úplne. Správne dýchanie napomáha k lepšej koncentrácii, rýchlejšiemu prekrveniu svalstva i mozgu, ale aj k väčšiemu výkonu. Pri správnom dýchaní sa v tele udržiava vnútrohrudný tlak, zabezpečujúci správnu činnosť kardiovaskulárneho systému. Vďaka tomu predídete vzniku úrazov, zapríčinených nepravidelným dýchaním či zadržiavaním dychu. Dobrý tréner odsleduje, aby ste sa pri posilňovaní nadychovali pri najmenšej záťaži svalstva a vydychovali pri tej najväčšej.

Nedostatočné dopĺňanie tekutín

Prísť do fitnescentra je len začiatok. Ani potiť sa nestačí, keďže ide len o vodu, ktorá sa vyplaví z tela a pri najbližšom požití tekutín si ju organizmus opäť doplní. Preto je spolu s dýchaním základom správneho cvičenia pravidelný pitný režim. Ak naň zabúdate, telo nepracuje na plný výkon a predlžuje sa aj doba jeho regenerácie.

Komentáre