Zdravie
Počúvajte tlkot svojho srdca! Čo vám povie?
Alena Klepochová, 27. marca 2013 12:00
Srdcová frekvencia je dôležitým znakom funkcie a výkonnosti srdcovocievneho systému a je tiež nezávislým rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení. U zdravého človeka sa prirodzene mení podľa záťaže, v pokoji dosahuje okolo 60 úderov za minútu, pri fyzickej aktivite môže vzrásť aj na 100 úderov za minútu.
U zdravého človeka je zvýšená srdcová frekvencia pozitívna – vzniká vtedy, keď má organizmus vyššie nároky na okysličovanie a pomáha srdcu naplniť ich. No u človeka, ktorý má ochorenie srdca, škodí, pretože srdce ešte viac vyčerpáva – čím viac sa srdce núti k vyššej funkcii, tým viac slabne a jeho stav sa ešte viac zhoršuje. Nejde teda o priaznivý kompenzačný mechanizmus ako u zdravých ľudí, ale o rizikový faktor, ktorý zhoršuje prognózu srdcovocievnych ochorení.
Srdcová frekvencia ako nový rizikový faktor
Zvýšený krvný tlak či cholesterol sú známe rizikové faktory a každý pacient vie, že ak ich má dlhodobo vysoké, môže to ohroziť jeho srdce a cievy. Rovnako lekári venujú týmto akceptovaným rizikovým faktorom pozornosť a dbajú o to, aby ich liečbou znížili. Ukázalo sa, že súčasné zníženie tlaku krvi aj zároveň cholesterolu o 10 % znamená zníženie kardiovaskulárneho rizika o 45 %.

Srdcovocievne ochorenia sú na Slovensku najväčší zabijak
Kardiovaskulárne ochorenia spôsobujú až 40 % všetkých úmrtí v Európskej únii, čo predstavuje viac ako 1,9 milióna ľudí ročne. Úmrtnosť na chronické srdcové ochorenia je vo všeobecnosti vyššia v krajinách strednej a východnej Európy v porovnaní so severnou, južnou a západnou Európou.

Aký je život s transplantovaným srdcom? Príbeh pacientky sa prečítajte tu: Hedviga s transplantovaným srdcom: Pre život sa naučím na všetko možné
Ochoreniam srdca a ciev podľahne ročne okolo 30.000 Slovákov. Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti, tak zapríčiňujú viac ako polovicu zo všetkých úmrtí. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe.