Zdravie

Oči v ohrození: Počuli ste už o syndróme suchých budov?

"Podľa prieskumov syndróm suchého oka, ktorý vzniká v dôsledku nedostatočného zvlhčovania oka, trápi asi každého piateho pacienta v očných ambulanciách."

Alena Klepochová, 22. apríla 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Naše oči sú neustále zvlhčované slzami, ktoré na nich vytvárajú slzný film. Klimatizácie, ventilácie, kúrenie či počítače však spôsobujú jeho narúšanie, čím dochádza k odkrytiu rohovky. To môže časom vyústiť aj do veľkého problému v podobe trvalého poškodenia rohovky a spojovky až slepoty.

Suché oko by preto určite nemalo zostať nediagnostikované, podcenené, či neadekvátne liečené. Podľa prieskumov syndrómom suchého oka, ktorý vzniká v dôsledku nedostatočného zvlhčovaniu povrchu oka, trápi asi každého piateho pacienta v očných ambulanciách. Výnimkou nie sú už ani deti.

Administratívne budovy a počítače nie sú priateľom očí


Ako vysvetlila MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia, napríklad dlhodobá práca s počítačom sa môže podpísať pod narúšanie slzného filmu. Problém podľa jej slov spočíva v tom, že človek pri pozeraní na monitor zabúda žmurkať. Počet žmurknutí sa znižuje štyri až šesťkrát za minútu. Normálne človek žmurkne asi každých sedem sekúnd, čím sa po očiach rozotiera aj slzný film. Dlhodobá práca s počítačom sa môže okrem toho podpísať aj pod svalovú únavu očných svalov.

Oční lekári v súvislosti so zmenami životného štýlu používajú spomínaný pojem syndróm suchého oka - ten bol do praxe zavedený v roku 2003. Podľa MUDr. Smorádkovej sa v tejto súvislosti začína hovoriť aj o termíne syndróm suchých budov. Klimatizácie a ventilácie nie sú totiž rovnako ako počítače veľkým priateľom očí. Aj preto má problémy čoraz viac mladých ľudí, čo potvrdzuje prax.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Sústredeným pozorovaním obrazovky sa znižuje frekvencia žmurkania k čomu ešte v mnohých prípadoch prispieva suchý, klimatizovaný vzduch v miestnosti. Výsledkom je nepríjemné pálenie, svrbenie, rezanie, prípadne pocit "niečoho cudzieho v oku". Pri vyšetrení možno často vidieť červené oko a niekedy aj drobné povrchové defekty na rohovke.

Očiam možno pomôcť umelými slzami


Riešenie situácie spočíva v aplikácii umelých sĺz a robení si prestávok pri práci s počítačom, priblížila MUDr. Smorádková. Odporúča sa každú hodinu na 10 minút vzdialiť od počítača. Na trhu je tiež k dispozícii viacero druhov umelých sĺz. Ozrejmila, že tie s obsahom konzervačných látok sa môžu používať najviac päťkrát za deň, tie bez aj viackrát.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V rámci prevencie radí aj pomasírovanie si viečok prstom či kreslenie imaginárneho obdĺžnika očami najprv do jednej a následne do druhej strany. Upozornila, že deti, ktoré trávia dlhé hodiny pri počítačoch, by mali ísť radšej von, lebo môžu mať v budúcnosti veľké problémy. Príznaky suchého oka pravdepodobne zaznamená každý aspoň raz v živote, liečbu potrebuje asi štvrtina populácie.

Ochranca očí – slzný film


Ľudské slzy sa skladajú z troch vrstiev. Tuková zabraňuje rýchlemu vyparovaniu sĺz. Vodná je vodným roztokom, ktorý obsahuje soľ a udržuje rohovku a spojovku vlhkú a súčasne zabezpečuje ich výživu. Tekutina obsahuje soľ, kyslík, obranné látky a bielkoviny. Poslednou, treťou vrstvou je mucínová - hlienová vrstva, ktorá vyrovnáva povrchové nerovnosti rohovky a zabezpečuje priľnutie sĺz k povrchu oka. Pokiaľ dôjde k ich nerovnováhe, dochádza aj k narušeniu slzného filmu.

Kvalita slzného filmu sa mení napríklad u žien kvôli hormonálnym zmenám po štyridsiatom roku života, pri rôznych typoch ochorení, ale aj užívaní liekov a podobne. Množstvo slzného filmu a jeho kvalitu v očiach nepriaznivo ovplyvňuje aj množstvo vonkajších faktorov, ako spomínané klimatizácie či práca s počítačom.

Komentáre