Zdravie
Trpíte stresom, únavou a nespavosťou? Pomôže vám horčík
Alena Klepochová, 4. marca 2013 12:00
Výsledky klinickej štúdie Centra pre výskum a vývoj Fakultnej nemocnice v Hradci Králové a Katedra výživy ľudí na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre ukázali, že približne každý tretí Slovák pravdepodobne trpí nedostatkom horčíka. Horčík je pritom jedným z najdôležitejších a najrozšírenejších prvkov v ľudskom organizme, je základným zdrojom energie v množstve enzymatických reakcií.
Horčík sa stráca aj z potravín
„V súčasnom jedálničku ľudí je prítomnosť horčíka na spodnej hranici. Je zaujímavé, že napríklad v jablkách sa dnes nachádza o 50 % menej horčíka ako v 80. rokoch. Veľké množstvo horčíka sa z potravín stráca aj technologickým spracovaním,“ upozornil prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., ktorý výskum viedol.

Aj pre zdravých ľudí je nízka hladina horčíka nebezpečná. Najčastejšie sa prejavuje bolesťami hlavy, celkovou únavou, nedostatočnou sústredenosťou, bolesťami a kŕčmi svalov, problémami so zápchou, náchylnosťou k stresu a množstvom iných ťažkostí. Viac ako odporúčanú dennú dávku horčíka je potrebné prijímať v záťažových situáciách. Viac horčíka v strave a pitnom režime by sme mali prijímať aj vtedy, keď pijeme veľa kávy, jeme vyprážané alebo konzervované jedlá, užívame výživové doplnky a napríklad aj antikoncepciu.
Antistresový minerál
„Počas aktívnej športovej činnosti, ktorá je pre organizmus nesmierne dôležitá, dochádza vo vyššej miere k spotrebe minerálov, teda aj horčíka. Dostatočný príjem tekutín a minerálov počas športu napomôže celkovej regenerácii organizmu a najmä svalov,“ povedal kondičný tréner a špecialista na výživu Vlado Zlatoš.
Pri strese a emočnej záťaži sa okrem hormónov, napríklad adrenalínu, vo veľkej miere spotrebúva aj horčík.

S minerálmi pomôžu minerálky
Horčík sa vstrebáva v tenkom čreve. Preto je jeho dopĺňanie stravou veľmi dôležité. Bohaté zásoby horčíka sa nachádzajú napríklad v strukovinách, čerstvej listovej zelenine, orechoch, morských rybách či banánoch. Minerálne látky sa z vody do organizmu vstrebávajú lepšie, ako napríklad z potravín alebo z doplnkov výživy.
