Zdravie
Myslíte si, že sex je pre 15-ročných Slovákov tabu? Omyl!
Alena Klepochová, 18. septembra 2013 10:00
Skúsenosti z praxe ukazujú, že asi väčšina mladých sa snaží k sexuálnemu styku pristúpiť zodpovedne a používa kondóm alebo hormonálnu antikoncepciu. Asi tretina sa spolieha na prerušovanú súlož, čo sa však, ako upozorňujú gynekológovia, môže skončiť aj neželaným tehotenstvom. Pokiaľ tínedžeri po ochrane nesiahnu, je to podľa prieskumu väčšinou z toho dôvodu, že na možnosť tehotenstva nemyslia alebo s pohlavným stykom nepočítali, či spôsoby ochrany nepoznajú.
Na interrupcie chodia aj dievčatá
Interrupciu tak podstupujú každoročne aj veľmi mladé dievčatá, ktoré sa takto pravdepodobne vyrovnávajú s následkami prvých sexuálnych skúseností. Len vlani umelé prerušenie tehotenstva absolvovalo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii takmer 500 dievčat vo veku 15 až 18 rokov.

V roku 2011 zdravotnícke zariadenia nahlásili NCZI 8818 umelých prerušení tehotenstiev, v roku 2012 ich bolo 8443. Asi iba v desatine prípadov sa ženy pre tento krok rozhodli na základe iných ako zdravotných dôvodov. Napriek tomu, že trend sa zdá byť pozitívny, počet potratov vzhľadom na počet živonarodených detí stúpa.
Chýbajú dievčatám a ženám informácie?
Slovenskí odborníci z oblasti gynekológie upozorňujú, že hoci je v súčasnosti najmä vďaka médiám a internetu obrovský prísun údajov o reprodukčnom zdraví, fungovaní hormónov či ochrane pred počatím, mnohé sú neregulované a chýba im odborné vysvetlenie. Situáciu v súvislosti s informovanosťou žien a dievčat chce preto Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (SGPS) zmeniť.

"Opierajúc sa o štatistiky z niektorých európskych krajín, užívanosť hormonálnej antikoncepcie u nás je výrazne nižšia a aj trend je na rozdiel od týchto krajín klesajúci. Oproti nórskym, belgickým či holandským 49 percent žien, ktoré s úspechom užívajú antikoncepciu, radí Slovensko našich 12 percent na úroveň krajín takmer bez antikoncepcie," doplnil hlavný odborník. Rozdiel je výrazný aj oproti Českej Republike, kde je to 30 percent.
Medzi najspoľahlivejšie a najpoužívanejšie spôsoby ochrany pred neželaným otehotnením patrí podľa odborníkov práve hormonálna antikoncepcia. Tá dnes existuje v rôznych formách ako tablety, náplasti či vaginálny krúžok. Ani jednu z foriem nepreplácajú slovenské zdravotné poisťovne. Používanie prezervatívu je najúčinnejšou ochranou tiež v prevencii prenosu HIV či iných pohlavne prenosných ochorení.