Zdravie

Rakovina ohrozuje čoraz mladších. Riziko zvyšuje aj pitie piva

"Riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života."

Alena Klepochová, 3. apríla 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
Rakovina hrubého čreva a konečníka, kolorektálny karcinóm, patrí na Slovensku medzi tri najčastejšie onkologické ochorenia a v rámci Európy sa Slovensko opakovane umiestňuje na smutných prvých priečkach v jej výskyte.

Aj keď tento typ rakoviny najčastejšie postihuje ľudí po päťdesiatke, čoraz častejšie postihuje aj mladších. Asi pätinu prípadov tvorí nádor spojený s vrodeným - rodinným rizikom a prejavuje sa zvyčajne u ľudí mladších ako 50 rokov. Existujú rodiny, kde sa kolorektálny karcinóm vyskytuje častejšie ako v bežnej populácii.

Ľudia nad 50 rokov majú nárok na preventívne vyšetrenie zdarma. U ľudí s rodinnou záťažou je mimoriadne dôležité začať so skríningom oveľa skôr. Príbuzným pacientom sa odporúča vyšetrenie podstúpiť o desať, najneskôr o päť rokov skôr. Ak sa rakovina v rodine opakuje, odporúča sa skríning už od 25. roku života.

Prevencia môže zachrániť život


Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi zhubné ochorenia, ktorým sa dá účinne predchádzať. Odborníci tvrdia, že zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny až u polovice pacientov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Odporúča sa preto uprednostňovať rastlinné tuky a zaradiť do jedálnička olivový olej. Znížiť tiež treba spotrebu smaženého, grilovaného a pečeného červeného mäsa, jesť by sa mala najmä hydina a ryby. V rámci prevencie treba tiež vylúčiť alebo obmedziť na minimum konzumáciu údenín a údeného červeného mäsa. Národy, ktoré týmto pochúťkam neholdujú, s týmto typom rakoviny veľké problémy nemajú.

Všeobecne známym pravidlom je aj dostatočný príjem vlákniny napríklad z ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov. Naopak, pitie piva zvyšuje riziko, najmä rakoviny konečníka, preto by sa malo konzumovať s mierou. Ochranný účinok zase dokázali vitamíny A, C a E, účinná v prevencii je aj kyselina listová, selén a vápnik.

K nižšiemu riziku pomáha aj fyzická aktivita a udržiavanie telesnej hmotnosti. Dostatok pohybu chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, kým obezita zvyšuje riziko u mužov na dvojnásobok a obézne ženy majú riziko vyššie o 40 percent.

Príčina vzniku rakoviny zatiaľ neznáma


Presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zatiaľ nepodarilo odhaliť, no sú známe faktory, ktoré riziko ochorenia zvyšujú. Medzi tie patrí genetická predispozícia, vyšší vek, ochorenie čreva, obezita, cukrovka. Ohrozené sú viac aj ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, maternice alebo vaječníka. Riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života.

Závažnou prekážkou celoplošného uplatnenia testovacích súprav na zisťovanie krvi v stolici, ktoré dostali poštou všetci praktickí lekári v rámci Národného programu skríningu rakoviny hrubého čreva, je skutočnosť, že pre vyhodnocovanie použitých testov so vzorkami stolice nie sú v bežných ambulanciách vhodné podmienky. Ide o často silne zapáchajúce vzorky stolice, ktoré môžu byť reálnym zdrojom rôznych infekcií. Väčšina praktických lekárov má záujem aplikovať vysoko preukazné testy u rizikových pacientov nad 50 rokov, ale s výhradou, že ich spracovanie s vyhodnotením nepatrí do ambulancie, ale do laboratórií. Jedným z obvodných lekárov, ktorý už má praktické skúsenosti s aplikáciou testov je MUDr. Ladislav Varga zo sídliska KVP v Košiciach, na snímke spolu so zdravotnou sestrou Boženou Vojtekovou vyhodnocuje testy na spodnej časti manipulačného stolíka. Patrí k lekárom, ktorí veria, že sa podarí presadiť metodický postup, ktorý túto činnosť striktne vyhradí pre zdravotné laboratória disponujúce s vhodnými podmienkami na túto činnosť. Foto: TASR/Svätopluk Písecký
„Rakovina hrubého čreva a konečníka väčšinou nebolí, a tak ju mnohí pacienti odhalia príliš neskoro. Treba pozorovať svoj tráviaci systém a jeho normálnu funkciu, aby sme si všimli prípadné zmeny,“ upozornila prezidentka občianskeho združenia europacolon Jana Pifflová Španková. Prevenciu a skríning preto netreba podceňovať, o to viac, pokiaľ ste rakovinu mali v rodine, na čo chce svojou aktivitou poukázať aj europacolon.

Vrodené riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá teraz odhaliť pomocou dotazníka, ktorý teraz združenie sprístupňuje na svojej web stránke. Každý, kto pravdivo odpovie na päť otázok, sa mailom dozvie svoj výsledok a zároveň aj informáciu o tom, ako má ďalej postupovať. Ľudia, u ktorých sa potvrdí zvýšené riziko, dostanú aj odborné usmernenie a informácie o vyšetreniach, na ktoré majú nárok zo zdravotného poistenia.

Komentáre