Zdravie

Prevratný objav, tukové bunky môžu pomôcť s chudnutím!

"Tukové bunky sa delia na viacero druhov a nie všetky nám spôsobujú, že nevieme zapnúť nohavice."

Alena Klepochová, 8. februára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Boj s nadbytočnými kilami je dobre známy mnohým z nás a tukové bunky máme v hľadáčiku ako tie, ktoré chceme zlikvidovať. Vedci však prišli s prevratným objavom - nie všetky tukové bunky sú zlé a spôsobujú, že sa nezmestíme do šiat či nohavíc z minulého roku. Čo je potešujúce a znie to až neuveriteľne, v tele môžeme mať okrem tých zlých tukových buniek aj dobré, ktoré spaľujú tuk a pomáhajú chudnúť. Sú to takzvané béžové tukové bunky a objavili ich len nedávno.

Doteraz boli známe dva typy tukových buniek. Tie prvé, hnedé bunky sa v detstve zúčastňujú na regulácii a tvorbe tepla, v priebehu života sa strácajú. Biele tukové bunky sú zásobárňou energie a v tele sú prítomné počas celého života. To, koľko ich v tele máme, závisí od nášho výdaju energie a životosprávy, teda aj od toho, či si na večeru dáme rybu alebo hamburger.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Nie je tuk ako tuk


Dospelý človek s normálnou telesnou hmotnosťou má v tele asi 12 až 15 kg tuku. Ten, kto má problémy s váhou, má samozrejme aj viac tuku. Tukové tkanivo pritom nie je len depom energie, ale je aj hormonálne veľmi aktívne. Ovplyvňuje tak množstvo fyziologických funkcií v organizme a môže byť príčinou zvýšeného rizika vzniku civilizačných ochorení.

Novoobjaveným tretím typom tukových buniek sú spomínané béžové tukové bunky. Tieto sú svojou funkciou výnimočné a určite by ich chcel každý mať v sebe čo najviac. Energiu v sebe nehromadia, ale naopak, spaľujú ju. „Za určitých okolností sa niektoré biele tukové bunky dokážu zmeniť na béžové,“ povedala PhDr. Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy Kompliment.

Ako je to možné?


No ani to, aby sa obyčajné tukové bunky zmenili na béžové, nie je zadarmo a len tak bez práce. V tele sa najprv musí vytvoriť hormón irisín. Má to však jeden háčik. Irisín vzniká iba počas cvičenia. „Hormón vzniká na povrchu svalovej bunky. Jeho vplyvom sa niektoré biele tukové bunky zmenia na energeticky aktívne béžové bunky, ktoré využívajú energiu uloženú v tukovom tkanive,“ vysvetlila Skybová.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Irisín je jedným z novoobjavených hormónov, ktoré produkujú svaly počas cvičenia. Hladina irisínu v krvnej plazme závisí od trénovanosti, a preto nárazové cvičenie či krátkodobá svalová aktivita nestačí. „Na to, aby sa dosiahla a udržala potrebná koncentrácia irisínu, je potrebné cvičiť pravidelne. Výrazný vzostup koncentrácie irisínu bol zaznamenaný po 30 minútach silového tréningu, avšak dvojnásobné zvýšenie koncentrácie bolo namerané až po desiatich týždňoch pravidelného vytrvalostného tréningu, čo súvisí s nárastom svalovej hmoty,“ poukázala PhDr. Skybová.

Nič nie je zadarmo


Do akej miery a ako intenzívne budú béžové bunky spaľovať tuk a využívať tukové rezervy, závisí od stravovania. „Vhodne vybraté potraviny a správne dávkovaná strava dokážu podporiť aktivitu béžového tukového tkaniva a spaľovanie extra kalórií aj po cvičení,“ skonštatovala Skybová. Ak teda majú béžové bunky pomôcť s chudnutím, treba pravidelne cvičiť a stravovať sa s rozumom.

Komentáre