Zdravie
Poznáte už veľkú silu a účinky nenápadného zázvoru?
Alena Klepochová, 9. októbra 2013 6:00
Viacerí ľudia sú presvedčení, a to aj z radov odborníkov, že najlepším a zároveň aj najlacnejším liekom v boji proti prechladnutiu, ktoré teraz na náš číha na každom rohu, je strava. Rady starých materí nemusia byť na škodu. Kým niektoré rastliny, koreniny či bylinky pomáhajú stimulovať imunitu, iné zase odplavujú z tela škodlivé látky.
Za jedného z účinných bojovníkov s nachladnutím sa považuje zázvor. Ten je známy nielen pod týmto názvom, ale aj ako ďumbier. Ak sa pýtate, ktorý názov je správny, tak obidva. Jedlá teda ochucujeme ďumbierom aj zázvorom, v niektorých krajinách pijú ďumbierové či zázvorové pivo, druh sladkého pečiva poznáme pod názvom ďumbierniky aj zázvorníky.
Sila prírody
Zázvor stimuluje činnosť srdca a krvný obeh. Používa sa pri prvých príznakoch nachladnutia alebo chrípky, keď sa cítite unavení, premrznutí a ubolení - zvyšuje potenie a znižuje horúčku, podporuje vykašliavanie hlienu z pľúc. V Indii používajú zázvor aj pri liečbe čierneho kašľa.

Zabíja baktérie a pomôže aj k štíhlej línii
Zázvor má rovnako ako viaceré iné koreniny účinky ako antibiotiká - usmrcuje baktérie a vírusy. Odhaduje sa, že v jedle dokáže zabiť až 75 percent baktérií. Že by preto žili Japonci, ktorí ho konzumujú veľa, tak dlho?
Viaceré ženy tiež určite poteší, že zázvor pomáha spaľovať podobne ako viaceré ostré jedlá kalórie. Okrem toho obsahuje aj rastlinné steroly zabraňujúce vstrebávaniu časti cholesterolu z čreva do krvi, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.

Zázvorový čaj na nachladnutie
1,2 litra vody
3 lyžičky jemne nastrúhaného čerstvého zázvoru
6 lyžičiek cukru alebo 5 lyžičiek medu
štipka mletého čierneho korenia
4 lyžičky citrónovej alebo pomarančovej šťavy
lístky mäty