Zdravie
Mokrá posteľ v detstve môže spôsobiť traumu na celý život
Alena Klepochová, 15. apríla 2013 14:00Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Nočné pomočovanie je jeden z najstresujúcejších problémov u detí, ktorý môže ovplyvniť celý vývoj dieťaťa a negatívne ho poznamenať na celý život. Deti samotné ho označili za tretí najstresujúcejší faktor po rozvode a hádkach rodičov. Nočné pomočovanie môže viesť k frustrácii a stresu v celej rodine.„Pretrvávajúce pomočovanie vyvoláva v dieťati pocit hanby a strachu. Je zmätené, nahnevané, depresívne, môže mať ťažkosti aj pri komunikácii so svojimi kamarátmi a rovesníkmi. Ak sa mu nedarí nad ochorením vyhrať, určite sa to odrazí aj na plnení si školských povinností. Pomočujúce sa deti majú nižšie sebahodnotenie a sebaistotu, veľakrát dokonca ešte nižšie než deti trpiace inými chronickými ochoreniami,“ povedala na margo následkov nočného pomočovania na psychiku dieťaťa MUDr. Terézia Rosenbergerová z 1. psychiatrická klinika UNLP Košice a LF UPJŠ.
Pomočovanie je opradené viacerými mýtmi
Ohľadne príčin pomočovania kolujú viaceré „zaručené“ dôvody, ktoré ho spôsobujú, ako napríklad ten, že dieťa je v noci lenivé ísť na toaletu a treba ho preto aspoň dvakrát zobudiť. Ak však budete dieťa v noci budiť, rozhodne mu v jeho probléme nepomôžete, ale skôr prihoršíte. Nedokáže totiž súvisle prejsť všetkými fázami spánku a v konečnom dôsledku mu spôsobíte stres. Počas dňa bude navyše unavené a nesústredené.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Mýtom je aj to, že dieťaťu treba dať jasne najavo, že sa pomočovať nesmie. Karhaním nič nedocielite. Dieťa sa bude iba zbytočne báť a spôsobí mu to ešte väčšie stresy. Milo mu povedzte, nech sa pokúsi, aby sa to už nezopakovalo, prezlečte s ním posteľnú bielizeň a na ďalší deň ho pochváľte, ak sa situácia nezopakovala. Nočné pomočovanie nie je problémom výchovy. Dieťa to nerobí naschvál a už vôbec nie preto, aby nahnevalo rodičov a nechcelo ich počúvať.Nočné pomočovanie je veľmi rozšíreným problémom. S návštevou lekára však netreba otáľať a čakať, kým dieťa vyrastie. Za ten čas sa môže poškodiť traumou jeho psychika a spôsobí mu to problém na celý život. U niektorých detí tento problém môže pretrvávať až do dospelosti.
Nočné pomočovanie trápi mnohé deti
Nočné pomočovanie je po alergii druhým najčastejším problémom u detí. Prieskumy zistili, že nočným pomočovaním trpia chlapci aj dievčatá, častejšie však chlapci. Vyskytuje sa u 10 až 15 percent detí starších ako 5 rokov a takmer u 2 percent adolescentov vo veku od 12 do 18 rokov. S vekom dieťaťa síce môže nočné pomočovanie ustúpiť, avšak asi u 2 percent dospelých pretrváva. Nočné pomočovanie má aj genetickú predispozíciu. Ak sa prejavilo aspoň u jedného z rodičov, je vyššia pravdepodobnosť, že sa bude vyskytovať aj u dieťaťa.
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
„Príčina vzniku nočného pomočovania je fyziologická – ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“ vysvetlila MUDr. Andrea Černianska, MPH, detská nefrologička, 1. detská klinika DFNsP v Bratislave. Základom úspešnej liečby je návšteva detského lekára, ktorý zváži odoslanie dieťaťa na odborné vyšetrenie k detskému nefrológovi. Ten po anamnéze a vstupných vyšetreniach vylúči iné ochorenia močového ústrojenstva a navrhne spôsob liečby.
Ako môžu pomôcť rodičia svojim deťom, ktoré sa aj vo veku 5 rokov budia v mokrej posteli?
• Nečakať, kým z toho dieťa vyrastie, ale čo najskôr navštíviť detského lekára.
• Dodržiavať lekárom navrhované režimové opatrenia.
• Dieťa nekarhať, ale byť mu oporou, aby problém čo najskôr zvládlo
• Nečakať, kým z toho dieťa vyrastie, ale čo najskôr navštíviť detského lekára.
• Dodržiavať lekárom navrhované režimové opatrenia.
• Dieťa nekarhať, ale byť mu oporou, aby problém čo najskôr zvládlo