Zdravie
Mokrá posteľ v detstve môže spôsobiť traumu na celý život
Alena Klepochová, 15. apríla 2013 14:00
„Pretrvávajúce pomočovanie vyvoláva v dieťati pocit hanby a strachu. Je zmätené, nahnevané, depresívne, môže mať ťažkosti aj pri komunikácii so svojimi kamarátmi a rovesníkmi. Ak sa mu nedarí nad ochorením vyhrať, určite sa to odrazí aj na plnení si školských povinností. Pomočujúce sa deti majú nižšie sebahodnotenie a sebaistotu, veľakrát dokonca ešte nižšie než deti trpiace inými chronickými ochoreniami,“ povedala na margo následkov nočného pomočovania na psychiku dieťaťa MUDr. Terézia Rosenbergerová z 1. psychiatrická klinika UNLP Košice a LF UPJŠ.
Pomočovanie je opradené viacerými mýtmi
Ohľadne príčin pomočovania kolujú viaceré „zaručené“ dôvody, ktoré ho spôsobujú, ako napríklad ten, že dieťa je v noci lenivé ísť na toaletu a treba ho preto aspoň dvakrát zobudiť. Ak však budete dieťa v noci budiť, rozhodne mu v jeho probléme nepomôžete, ale skôr prihoršíte. Nedokáže totiž súvisle prejsť všetkými fázami spánku a v konečnom dôsledku mu spôsobíte stres. Počas dňa bude navyše unavené a nesústredené.

Nočné pomočovanie je veľmi rozšíreným problémom. S návštevou lekára však netreba otáľať a čakať, kým dieťa vyrastie. Za ten čas sa môže poškodiť traumou jeho psychika a spôsobí mu to problém na celý život. U niektorých detí tento problém môže pretrvávať až do dospelosti.
Nočné pomočovanie trápi mnohé deti
Nočné pomočovanie je po alergii druhým najčastejším problémom u detí. Prieskumy zistili, že nočným pomočovaním trpia chlapci aj dievčatá, častejšie však chlapci. Vyskytuje sa u 10 až 15 percent detí starších ako 5 rokov a takmer u 2 percent adolescentov vo veku od 12 do 18 rokov. S vekom dieťaťa síce môže nočné pomočovanie ustúpiť, avšak asi u 2 percent dospelých pretrváva. Nočné pomočovanie má aj genetickú predispozíciu. Ak sa prejavilo aspoň u jedného z rodičov, je vyššia pravdepodobnosť, že sa bude vyskytovať aj u dieťaťa.

Základom úspešnej liečby je návšteva detského lekára, ktorý zváži odoslanie dieťaťa na odborné vyšetrenie k detskému nefrológovi. Ten po anamnéze a vstupných vyšetreniach vylúči iné ochorenia močového ústrojenstva a navrhne spôsob liečby.
Ako môžu pomôcť rodičia svojim deťom, ktoré sa aj vo veku 5 rokov budia v mokrej posteli?
• Nečakať, kým z toho dieťa vyrastie, ale čo najskôr navštíviť detského lekára.
• Dodržiavať lekárom navrhované režimové opatrenia.
• Dieťa nekarhať, ale byť mu oporou, aby problém čo najskôr zvládlo
• Nečakať, kým z toho dieťa vyrastie, ale čo najskôr navštíviť detského lekára.
• Dodržiavať lekárom navrhované režimové opatrenia.
• Dieťa nekarhať, ale byť mu oporou, aby problém čo najskôr zvládlo