Zdravie
Očkovanie pred dovolenkou? Do niektorých krajín je povinné!
Alena Klepochová, 3. júna 2013 6:00
„Pred cestou do zahraničia je potrebné sa v dostatočnom časovom predstihu informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii a riziku infekčných ochorení v danej krajine. Niektoré krajiny vyžadujú alebo odporúčajú očkovania proti vybraným nákazám. Cestovateľom odporúčame, aby si zistili, aké je povinné a odporúčané očkovanie v danej krajine,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Kam sa proti čomu zaočkovať?
Riziko pre cestovateľov sú napríklad vírusové hepatitídy typu A a E. Očkovanie proti hepatitíde A sa odporúča pre cestovateľov do oblastí s vyšším výskytom infekcie a nižším hygienickým štandardom. Sú to najmä africké krajiny, Ázia, Stredomorie, Stredný Východ, Stredná a Južná Amerika. V prípade hepatitídy B by sa mali ľudia zaočkovať pri plánovanej návšteve krajín Afriky, Južnej a Strednej Ameriky, Blízkeho Východu, Juhovýchodnej Ázie a ostrovy Tichého oceánu.
Pri ceste do Afriky netreba zabúdať na očkovanie proti žltej zimnici, ktorá je častou príčinou úmrtia nezaočkovaných turistov. Do niektorých afrických krajín ako Kongo, Ghana, Benin a juhoamerickej Francúzskej Guyany je povinné. Do ďalších afrických krajín ako Burundi, Senegal, či Tanzánia a krajín Latinskej Ameriky sa odporúča.

Očkovanie proti cholere nevyžaduje žiadna krajina, ale odporúča sa pri pracovných pobytoch v oblastiach jej epidemického výskytu. Rovnaké pravidlo platí aj pri záškrte pre ľudí starších ako 40 rokov.
Choroby prenášajú aj komáre
Vakcinácia sa odporúča aj pre cestovateľov v prípade dlhodobých pobytov v oblasti epidemického výskytu japonskej encefalitídy. Tie sú hrozbou v krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie, napríklad Čína, India, Kambodža, Thajsko a Srí Lanka.

V exotických krajinách ohrozujú turistov choroby od najjednoduchších až po tie, ktoré ohrozujú život. V zásade sú ochorenia, ktoré môžu prepuknúť priamo v jeho mieste, niektoré sa môžu prejaviť až po dlhšej dobe. Cestovateľ si tak môže priniesť z dovolenky alebo zahraničnej cesty nepríjemný suvenír v podobe choroby. Príkladom je tropická malária, ktorá sa môže prejaviť až mesiac - dva po príchode z exotickej krajiny. Proti tej však očkovanie neexistuje.