Zdravie

Nos môže vplývať aj na vašu náladu. Pre toto!

"Nos je vstupná brána dýchacích ciest, ktorá slúži na zachytávanie prachu, mikróbov, na zvlhčovanie a otepľovanie studeného vzduchu."

Alena Klepochová, 31. marca 2014 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Za podráždenou náladou, únavou či bolesťami hlavy sa môže skrývať aj nedostatočne funkčný nos. Dýchanie totiž významne ovplyvňuje kvalitu nášho života. Suchý, plný či opuchnutý nos jej teda nepomáhajú. Nos je vstupná brána dýchacích ciest, ktorá slúži na zachytávanie prachu, mikróbov, na zvlhčovanie a otepľovanie studeného vzduchu.

Najmä po vykurovacej sezóne ešte mnohí z nás bojujú so suchým nosom. Týmto termínom sa označuje stav, kedy sa v nosovej dutine tvoria chrasty a príškvary, niekedy s hustým, pevne ulpievajúcim hlienom. Sliznica môže podliehať atrofickým zmenám.

„Zdravá a dostatočne vlhká nosová sliznica je pomerne adaptabilná a odolná na bakteriálne, vírusové, medikamentózne, hormonálne, chemické a fyzikálne vplyvy,“ vysvetlila otorinolaryngologička MUDr. Alena Staníková, PhD.

Kedy vzniká suchý nos?


Suchý nos vzniká pri akútnej či už vírusovej, bakteriálnej, alergickej alebo autoimúnnej nádche, po úrazoch nosa, po tamponádach v nose, po endoskopických operáciách v nose a prínosových dutinách, po dlhodobom používaní nosových kvapiek, sprejov a pri závislosti od nich , pri atrofických zmenách na slizniciach spôsobenými hormonálnymi zmenami. Môže vzniknúť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov.

U zdravého jedinca môže vzniknúť suchý nos už len pobytom vo veľmi suchom klimatizovanom prostredí, v prekúrených miestnostiach, prípadne pri dovolenkových pobytoch vo vysokých nadmorských výškach, kde vzduch je prirodzene veľmi suchý.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Nos upravuje teplotu vzduchu, ktorý dýchame


Horné a dolné dýchacie orgány sú pokryté sliznicou dýchacích ciest, takzvaným respiračným epitelom, ktorý je tvorený viacvrstvovým epitelom s riasinkami. „Pod sliznicou sa nachádza podslizničné tkanivo, ktoré je bohato prekrvené a obsahuje množstvo hlienových žliazok. Práve v tejto vrstve dochádza pri zápaloch k opuchu, čo má za následok vysušenie nosovej sliznice a tým zhoršenie dýchania cez nos,“ priblížila MUDr. Staníková, PhD.

Fyziologicky pracujúce sekrečné žliazky vytvárajú dvojvrstvový film, vnútorný riedky a vonkajší hustejší. V riedkej vrstve filmu na sliznici kmitajú riasinky, na hustejšom sa zachytávajú častice prachu a nečistoty. A tak jednoducho z vonku nos vyzerá, zvnútra však ide o dôležitý orgán, ktorý filtruje vzduch, ktorý dýchame. Vzduch v nose sa upraví asi na 34 stupňov Celzia a je nasýtený vlhkosťou zhruba na 80 percent.

Nos potrebuje vlhko


„Pokiaľ je prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice porušená, vznikajú zápaly ako nádcha, zápal prínosových dutín, nosohltana a podobne. Na rozvoj infekcie nepriaznivo pôsobí znečistené prostredie, cigaretový dym a suché prostredie. Dochádza k narušeniu mukociliárneho transportu, opuchu sliznice, obštrukcii vývodov prinosových dutín, čo sa prejaví sťaženým dýchaním cez nos prípadne bolesťami hlavy,“ uviedla MUDr. Staníková, PhD.

Nos potrebuje na správnu funkciu vlhko, preto súčasťou liečby patologických stavov, vedúcich k suchej sliznici v nose je starý čínsky recept vyplachovania nosa slanou vodou, ale aj dlhodobejšie zvlhčovanie sliznice aplikáciou lokálnych liekov, kvapiek, sprejov. Pri výbere nosového spreja je dobré pamätať na to, že tie s konzervačnými látkami nie sú pre suchý nos dobré, keďže ešte viac vysušujú sliznicu.

Komentáre