Zdravie

Nevyliečiteľný lupus ohrozuje najmä mladé ženy, prejavuje sa aj únavou

"Ochorenie najčastejšie postihuje mladé ženy vo veku od 15 do 40 rokov, teda ženy v najproduktívnejšom období ich života."

Alena Klepochová, 10. mája 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Lupus postihuje v súčasnosti viac ako 5 miliónov ľudí po celom svete, pričom na Slovensku trpí týmto ochorením asi 1500 tisíc pacientov. Svetový deň lupusu si verejnosť pripomína každoročne 10. mája už od roku 2004 z iniciatívy pacientskych organizácií z 13-tich krajín sveta. Ich cieľom bolo upozorniť na problémy, s ktorými sa pacienti a ich blízki musia potýkať vo svojom každodennom živote.

Ochorenie najčastejšie postihuje mladé ženy vo veku od 15 do 40 rokov, teda ženy v najproduktívnejšom období ich života, kedy by sa mali venovať svojmu vzdelaniu, materstvu, rodine či kariére. Ochorenie však zasahuje do všetkých oblastí života pacientov, ovplyvňuje aj ich rodiny, priateľov či blízkych.

Ochorenie s dlhou históriou


Prvé zmienky o lupuse pochádzajú už z 13. storočia, kedy toto ochorenie opísal lekár Rogerius a začal preň používať termín „lupus“ (vlk), keďže lézia na tvári mu pripomínala stopy po uhryznutí vlkom. Napriek tomu, že ide o ochorenie s dlhou históriou, stále ešte aj napriek výrazným pokrokom v medicíne ostáva nevyliečiteľné.

„Lupus je veľmi nepredvídateľné ochorenie, ktoré má u každého pacienta špecifický priebeh, príznaky, ale aj následky. Je preto veľmi náročné nielen na diagnostiku, ale aj na manažment ochorenia. Keď na vás útočí váš vlastný organizmus, nemáte sa pred ním kde schovať a len veľmi ťažko sa dá bojovať proti vlastnému telu,“ povedal predseda Slovenskej reumatologickej spoločnosti prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc.,FRCP.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Jednoznačná príčina vzniku lupusu nie je známa. Predpokladá sa, že na vzniku tohto autoimunitného ochorenia sa podieľajú viaceré faktory. Jedným z nich môže byť genetická predispozícia. Ochorenie však nie je dedičné. Ďalším faktorom sú hormonálne vplyvy, čo je aj dôvod, prečo postihuje hlavne ženy. Na vznik ochorenia však môžu vplývať aj iné – vonkajšie faktory, ako je slnečné žiarenie, chemikálie, lieky, či rôzne druhy infekcií. Tie môžu byť len spúšťačom, nie však jeho príčinou.

S lupusom prichádza únava


Základným prejavom lupusu je únavový syndróm, celková slabosť a znížená výkonnosť pacientov, ktorá môže mať dlhší alebo kratší prechodný charakter. Sú dni, kedy sa pacienti cítia zdraví, inokedy však nie sú schopní vykonávať svoje každodenné aktivity. “Keď hovoríme o únave, nie je to únava, akú poznáme. Ide o patologickú únavu, kedy pacient nie je schopný sa pohnúť, nedokáže zdvihnúť ruku či preložiť tanier,“ priblížila pocity únavy predsedníčka pacientskej organizácie Liga proti reumatizmu – Klub Motýlik Eva Pionteková.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ochorenie môžu niekedy sprevádzať teploty, bolesti a opuchy kĺbov, zápaly svalov či vypadávanie vlasov. Najznámejším vonkajším prejavom lupusu je začervenanie na tvári, ktoré svojim tvarom pripomína tvar motýľa či stopy po uhryznutí vlkom. Najzávažnejšími a najnebezpečnejšími prejavmi sú však vnútorné zmeny v organizme spôsobené tvorbou protilátok proti vlastným bunkám –teda poškodenie orgánov, najčastejšie obličiek.

Diagnostika je problematická, môže trvať roky


Prejavy lupusu sú u každého pacienta iné a často sa nelíšia od bežných infekčných ochorení – napríklad zvýšená telesná teplota, bolesti kĺbov, hlavy, zvracanie či únava – alebo iných ochorení, ktoré zasahujú jednotlivé orgány. Navyše neexistuje jednoznačný test, ktorý by lupus potvrdil alebo vyvrátil. V niektorých prípadoch tak môžu ubehnúť aj roky od prvých prejavov po stanovenie diagnózy.

Liečba prebieha v niekoľkých líniách. V prvom rade ide o liečbu samotného lupusu, na čo sú určené lieky na potláčanie imunity, antimalariká, cytostatiká či kortikosteroidy, ktoré liečia zápalové procesy a pomáhajú prekonávať únavu. Pre pacientov s pretrvávajúcimi problémami napriek bežnej liečbe je určená cielená biologická liečba. Okrem liečby samotného lupusu je potrebné liečiť aj orgány v tele pacienta, ktoré už boli chorobou postihnuté alebo trvalo poškodené.

Komentáre