Zdravie

Mamografia je po 40-tke bezplatne, samovyšetrenie hrčku vždy neodhalí

"Vyšetrenie nádor odhalí už v jeho počiatku. Práve to zvyšuje úspešnosť liečby."

Alena Klepochová, 5. apríla 2013 10:00
Rakovina prsníka Foto: TASR/AP Photo
Rakovina prsníka si na Slovensku ročne vyžiada životy niekoľko stoviek žien, pribudne tiež okolo 2000 nových prípadov. Prevenciu preto netreba podceňovať, nestačí sa iba spoliehať na to, že mne sa niečo také nemôže stať alebo že si všimnete hrčku v prsníku. Iba minimálne percento žien totiž podľa odborníkov pristupuje k samovyšetreniu prsníkov správne a zväčša si dokáže nahmatať až nádor v rozvinutom štádiu. To je problém, keďže tým sa znižuje ich šanca vyhrať následný boj nad týmto onkologickým ochorením.

Práve včasná diagnostika zvyšuje úspešnosť liečby, čo potvrdzujú aj štatistiky. Dlhodobé prežívanie pacientok s diagnostikovaným karcinómom prsníka závisí od štádia, v ktorom sa nádor odhalí. Kým v prvom štádiu ochorenia je dlhodobé prežívanie (10 a viac rokov) na úrovni 80 percent, v druhom štádiu klesá na 60 percent, s nádorom v treťom štádiu je menej ako 30 percent a v štvrtom štádiu dosahuje dlhodobé prežívanie menej ako 10 percent pacientok.

Prevenciu netreba zanedbávať


Vyšetrenie u gynekológa a vo vyššom veku následná mamografia dokáže nádor odhaliť už v jeho počiatku. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov síce môže žene zachrániť život, najmä ak po nahmataní hrčky okamžite navštívi lekára, avšak až tretina karcinómov sú malé kalcifikované ložiská, ktoré rukou nedokáže nahmatať ani skúsený lekár. Dokáže ich odhaliť iba mamograf, na ktorý môže pacientku odporučiť gynekológ, ale aj chirurg.

Mamograf Foto: TASR/Oliver Ondráš
„V rámci preventívnej prehliadky má pacientka medzi 40-69 rokov možnosť absolvovať jedenkrát za 2 roky mamografické vyšetrenie. Ak lekár indikuje mamografické vyšetrenie poistenke mladšej ako 40 rokov zo zdravotných dôvodov, je uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Ak je však toto vyšetrenie vykonané iba na základe žiadosti samotnej pacientky, teda bez zdravotných indikácií – pacientka si ho hradí sama,“ vysvetlila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.

Ženy chodia k lekárom neskoro


Napriek tomu väčšinu žien k lekárovi privádza až nález hrčky v prsníku a nie myšlienka prevencie. Do ambulancií ich tiež privádzajú zmeny kože na prsníku, ktorá sa podobá pomarančovej kôrke, vtiahnuté bradavky alebo zväčšenie uzliniek v pazuche alebo v nadklučkovej jamke, ktoré tiež môžu poukazovať na rakovinu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko
Pokiaľ sa teda zatiaľ spoliehate iba na samovyšetrenie, treba aspoň pamätať na to, že najvhodnejší čas je v prvých dňoch po skončení menštruácie, najlepšie po kúpeli, sprche alebo použití telového krému. Uzlíky zistené pri samovyšetrení sú u mladých žien v 80 percentách prípadov nezhubné, netreba preto hneď podliehať panike. Napriek tomu je nutná prehliadka u lekára.

Rakovina postihuje najmä staršie ženy


Rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny žien a postihuje najmä tie vo veku 55 až 65 rokov, ale môže sa objaviť aj skôr. Asi 75 percent pacientok má viac ako 50 rokov. Mamografické vyšetrenie by preto mali absolvovať ženy vo veku od 40. do 69. roku života každé dva roky, avšak aj mladšie ženy pri podozrení na zhubný nádor. Taktiež tie pred plastickou operáciou na vylúčenie skrytého malígneho nádoru prsníka či po operáciách prsníka.

Komentáre