Zdravie
Mamografia je po 40-tke bezplatne, samovyšetrenie hrčku vždy neodhalí
Alena Klepochová, 5. apríla 2013 10:00
Práve včasná diagnostika zvyšuje úspešnosť liečby, čo potvrdzujú aj štatistiky. Dlhodobé prežívanie pacientok s diagnostikovaným karcinómom prsníka závisí od štádia, v ktorom sa nádor odhalí. Kým v prvom štádiu ochorenia je dlhodobé prežívanie (10 a viac rokov) na úrovni 80 percent, v druhom štádiu klesá na 60 percent, s nádorom v treťom štádiu je menej ako 30 percent a v štvrtom štádiu dosahuje dlhodobé prežívanie menej ako 10 percent pacientok.
Prevenciu netreba zanedbávať
Vyšetrenie u gynekológa a vo vyššom veku následná mamografia dokáže nádor odhaliť už v jeho počiatku. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov síce môže žene zachrániť život, najmä ak po nahmataní hrčky okamžite navštívi lekára, avšak až tretina karcinómov sú malé kalcifikované ložiská, ktoré rukou nedokáže nahmatať ani skúsený lekár. Dokáže ich odhaliť iba mamograf, na ktorý môže pacientku odporučiť gynekológ, ale aj chirurg.

Ženy chodia k lekárom neskoro
Napriek tomu väčšinu žien k lekárovi privádza až nález hrčky v prsníku a nie myšlienka prevencie. Do ambulancií ich tiež privádzajú zmeny kože na prsníku, ktorá sa podobá pomarančovej kôrke, vtiahnuté bradavky alebo zväčšenie uzliniek v pazuche alebo v nadklučkovej jamke, ktoré tiež môžu poukazovať na rakovinu.

Rakovina postihuje najmä staršie ženy
Rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny žien a postihuje najmä tie vo veku 55 až 65 rokov, ale môže sa objaviť aj skôr. Asi 75 percent pacientok má viac ako 50 rokov. Mamografické vyšetrenie by preto mali absolvovať ženy vo veku od 40. do 69. roku života každé dva roky, avšak aj mladšie ženy pri podozrení na zhubný nádor. Taktiež tie pred plastickou operáciou na vylúčenie skrytého malígneho nádoru prsníka či po operáciách prsníka.