Zdravie

Kilá navyše môžu spôsobiť vážne ochorenia

"Obezita sa spája so srdcovo-cievnymi ochoreniami, rakovinou, ale aj úbytkom mentálnych schopností."

, 23. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Kilá navyše útočia na každom kroku. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila obezitu na zoznam civilizačných ochorení a označila ju za epidémiu 21. storočia. Pribúda stále viac a viac ľudí, ktorých trápi obvod pása alebo bokov. Bojovať s tým však nie je také jednoduché a len málokomu sa to reálne aj podarí.

Odborníci tvrdia, že ľudia jedia oveľa viac, ako k životu potrebujú. A práve to sa odráža na postavách mnohých. V Európe týmto civilizačným ochorením trpí 10 až 25 % žien a vo väčšine európskych krajín má nadváhu viac ako 50 % obyvateľov. To už sú čísla, ktorým naozaj treba venovať pozornosť, pretože obezita nie je len estetickým problémom, ale spôsobuje aj mnohé zdravotné komplikácie.

Známe sú dva typy obezity


Rozlišujú sa podľa toho, v ktorých partiách tela sa tuk ukladá. Jeden typ je hruška, pri ktorom sa tuk ukladá na bokoch a stehnách. Nebezpečnejšie je tzv. jablko, teda abdominálna obezita, pri ktorej sa tuk ukladá v páse.

Týmto nebezpečnejším typom obezity trpia muži, ktorých obvod pása je väčší ako 102 cm a ženy, ktoré si na páse odmerali viac ako 88 cm. Samozrejme, toto číslo neplatí pre tehotné ženy.

Čím vyšší stupeň obezity, tým väčšie riziko


Obezita má viacero stupňov, tie najľahšie formy sa aj najjednoduchšie liečia. Začína sa nadváhou a cez prvý, druhý a tretí stupeň obezity sa dostáva až k super obezite a super super obezite. Tretí stupeň sa volá aj morbídna obezita a je to už ťažká forma.

Obezita spôsobuje vážne ochorenia. Foto: TASR
Pri ľahších formách obezity alebo nadváhy stačí upraviť životný štýl, začať sa pravidelne hýbať a zdravšie jesť. Nikdy nestačí len pohyb alebo len úprava stravy, tieto dve zmeny musia ísť ruka v ruke. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, ktorý presne vie, ktoré jedlá by človek mal vynechať a aký pohyb by mal uprednostniť.

Ťažšie formy obezity od morbídnej vyššie sa môžu liečiť chirurgicky. Lekár sa pre operáciu rozhodne vtedy, keď má pacient aj iné zdravotné problémy spôsobené obezitou. Najprv však musí vylúčiť niektoré príčiny obezity, napríklad závažný nález na pažeráku alebo žalúdku. Lekár sa potom rozhodne pre operáciu, ktorá je pre daného pacienta vhodná.

Obezita môže spôsobiť rôzne vážne ochorenia


Obezita nie len estetickým problémom alebo problémom pri nakupovaní oblečenia. Je nebezpečná pre zdravie človeka a je rizikovým faktorom viacerých ochorení. Viaceré vedecké štúdie potvrdili jej spojenie s rakovinou.

Najmä pri type jablko sa tuk ukladá aj na vnútorných orgánoch. Ovplyvňuje to aj produkciu hormónov, ktoré sa dokážu postarať o to, aby vytvorili prostredie vhodné pre vznik rakoviny. Je príčinou takmer polovice prípadov zhubného nádoru maternice. Spôsobila približne 35 % prípadov rakoviny pažeráka a 28 % prípadov rakoviny pankreasu.

Obezita sa spája aj s kardiovaskulárnymi ochoreniami a môže spôsobiť infarkt. Vedci dokonca zistili aj to, že obezita súvisí s úpadkom mentálnych schopností. Zatiaľ nevedia, prečo to tak je, ale predpokladajú, že by za tým mohla byť zvýšená hodnota cukru v krvi a zvýšený cholesterol.

Obezitu treba riešiť


Najlepším riešením je zájsť za svojim lekárom. Ten presne vie definovať typ a formu obezity a vie, akým spôsobom by sa dala odstrániť. Je úplne zbytočné kupovať si zázračné tabletky na chudnutie alebo hľadať na internete zaručené diéty. Lekár by sa mal najprv uistiť, či kilá navyše nepriniesla nejaká choroba alebo porucha, a ak nie, tak môže prejsť na liečenie tejto civilizačnej choroby.

Komentáre