Zdravie
Káva nemusí byť jediným účinným životabudičom. Prezradíme vám ďalšie.
Danka Šoporová, 17. marca 2013 13:00
Soľ v nose
Obľúbená policajná taktika, ako prebrať opitých výtržníkov. Nejde o najpríjemnejší spôsob, no za to účinok je stopercentný. Pri samotnej inhalácii ale buďte opatrní. Priveľké množstvo soli vám môže poškodiť dutiny.
Svetlo
Určite poznáte rozdiel, keď vstávate do sychravého a upršaného dňa, alebo vás zobudia prenikavé slnečné lúče. Svetlo vás vzpruží a platí to aj o pomerne drastickejšej žiarovke. Podľa odborníkov je svetlo osvedčený spôsob, ako človeka prebudiť, ale tiež bez problémov udržať v bdelom stave.
Jablká
Väčšinu z nás netreba ku konzumácii jabĺk obzvlášť prehovárať, nakoľko ide o najobľúbenejšie ovocie v našich končinách. Jablká sa pýšia vysokým obsahom vlákniny a vody, dokážu zmierniť hlad, nepriberá sa z nich a okrem ďalšieho množstva blahodarných vplyvov na ľudský organizmus dodávajú telu vďaka vysokému obsahu fruktózy potrebnú energiu. Jedinečné látky obsiahnuté v jablkách sa síce dostávajú do tela pomalšie, no o to osožnejšie.

Poznáte niekoho, koho z postele nedostane skvele voňajúce jedlo? Sila našich čuchových receptorov je skutočne obdivuhodná a čudovali by ste sa, akým životabudičom je práve chutné jedlo.
Čo sa konkrétnych surovín týka, odborníci na výživu odporúčajú začať deň celozrnnými potravinami nabitými železom, vitamínmi skupiny B12 a samozrejme sacharidmi. Skvelou voľbou je aj vajíčko, mimo iného zásobáreň vitamínu B a proteínov. Nevynechávajte raňajky, pretože práve tie vás naštartujú do nového dňa viac ako extra silná káva.
Voda
Existuje hneď niekoľko spôsobov a vysvetlení, prečo práve voda. Ten veľkonočný, kedy väčšinu žien atakuje vedro ľadovej vody smerovanej priamo do tváre, radšej vynecháme. Je však dokázané, že pohár vody tesne po zobudení dokáže s organizmom človeka hotové divy. Rozprúdi nielen všetky bunky, ale taktiež krv a metabolizmus. Netreba zabúdať, že každé ľudské telo obsahuje 50 – 70% vody a dokážeme bez nej prežiť len tri dni. Rovnako efektívnym budíčkom je aj ranná ľadová sprcha.

Na kvalitu spánku a teda i sviežosť nasledujúce ráno má nemalý dopad skonzumovaná strava a nápoje v predošlý večer. Ťažké mastné jedlá v kombinácii s alkoholom spôsobujú prerušovaný spánok, prehadzovanie sa v posteli a v konečnom dôsledku nekomfortný pocit ihneď po zobudení. Doprajte regeneráciu aj vašej tráviacej sústave a pokúste sa dve – tri hodiny pred spaním nejesť. Výborným spôsobom, ako zaspať spokojnejšie a tým pádom i zdravšie, sú relaxačné a dýchacie cvičenia v kombinácii s príjemnou hudbou.