Zdravie

IPčko: Obdobie Dušičiek môže priniesť mnohé emócie

"Je užitočné nepotláčať ich, ale dať ich von a ventilovať zdravým a bezpečným spôsobom, uviedol riaditeľ občianskeho združenia IPčko a psychológ Marek Madro. "

TASR, 2. novembra 2023 12:18
Ilustračné foto Foto: TASR

Obdobie Dušičiek prináša mnohé emócie, je užitočné ich nepotláčať a nezostávať s nimi osamote. Pre TASR to uviedol riaditeľ občianskeho združenia (OZ) IPčko a psychológ Marek Madro. Pripomenul, že netreba zabúdať ani na okolie a blízkych, pretože prežívanie a smútenie je v tomto období náročnejšie.

"Obdobie Dušičiek so sebou prináša mnoho emócií, ktoré sa práve v tomto období môžu prehĺbiť. Môžeme pociťovať viac smútku, ľútosti, osamelosti, ale aj beznádej, hnev či zúfalstvo nad stratou blízkeho. Je užitočné nepotláčať ich, ale dať ich von a ventilovať zdravým a bezpečným spôsobom," uviedol Madro.

Vysvetlil, že strata blízkeho človeka je mimoriadne náročná, pričom každý prežíva smútok inak. "Preto by sme nemali na tento fakt zabúdať a pristupovať k našim blízkym, ktorí niekoho stratili, s rešpektom. Uznajte ich stratu a bolesť, ktorú prežívajú, nenúťte ich cítiť sa inak, podľa nejakých očakávaní a nebagatelizujte ich pocity. Vytvorte bezpečný priestor na to, aby si pozostalí mohli pripomenúť toho, za kým smútia, a uctiť si ho," radí odborník.

Je podľa neho dôležité pochopiť ich smútok a nevyvíjať na seba tlak, že ho treba vyriešiť, zmierniť alebo odstrániť. "Počúvajte ich potreby a želania, pozvite ich k sebe a dajte im pocit blízkosti, netvárte sa, že sa to nestalo. Ak je to potrebné, poskytnite blízkym nejakú praktickú pomoc a podporu, a ak si nie ste istí, akú podporu ponúknuť alebo čo by bolo najvýhodnejšie, opýtajte sa 'Ako ti môžem pomôcť?'," odporučil Madro.Komentáre