Zdravie

Imunita sa dá posilniť rôznymi spôsobmi

"Predchádzať ochoreniam sa dá vhodnou stravou, dostatočným pohybom, ale aj oddychom v kúpeľoch. "

, 23. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Podľa prieskumov má každý Slovák dvakrát ročne nádchu a kašeľ. Predísť drhnutiu v hrdle a neustálemu smrkaniu do vreckoviek, ktoré vás po troch dňoch obklopujú všade, sa dá posilňovaním imunity. Najmä v jesennom období a pred zimou je to maximálne dôležité. Imunita sa dá posilniť vhodnou stravou, dostatočným pohybom, odbúravaním stresu, ale aj v kúpeľoch.

V každej lekárni a pomaly aj drogérii sa dajú kúpiť rôzne výživové doplnky. Dokonca už existujú aj zaručené firmy, ktoré vám zavolajú a vitamíny donesú priamo domov. No ak si naozaj chcete posilniť imunitu, lepšie bude, ak to urobíte prirodzenými cestami.

Najlepšou voľbou je správna strava


Nemusíte vysadiť všetko, čo má viac ako dve kalórie a nemusíte jesť od rána do večera len zeleninu. Niektorí si totiž zdravé stravovanie mylne zamieňajú s jedením zeleniny a pitím čistej vody. Zdravá strava je taká, ktorá je bohatá na všetky vitamíny, stopové prvky a minerálne látky.

Ilustračné foto Foto: TASR
Dôležitý je dostatočný príjem vitamínov A, E a C. Dokážu totiž tlmiť voľné radikály, ktoré bývajú pôvodcami rôznych ochorení. Vitamín C nájdete najmä v ovocí, v čerstvých ovocných šťavách a v zelenine. Vitamín E sa skrýva v orechoch, rastlinných olejoch, mlieku a masle. Zdrojom vitamínu A sú taktiež rastlinné oleje, mlieko, vajcia, zelenina a pečeň.

Dôležitou minerálnou látkou pre imunitný systém je selén. Podporuje enzýmy, ktoré sú dôležité pre odbúravanie látok, ako sú ťažké kovy. Nájdete ho najmä v rybách, ale aj v mäse, hríboch a orechoch.

Ničiť pôvodcov ochorení dokáže aj železo. Jeho nedostatkom trpí väčšina populácie a prejavuje sa to únavou, zníženou výkonnosťou, ale aj zníženou imunitou. Nájdete ho najmä v strukovinách, mäse, rybách a celozrnných výrobkoch. Oplatí sa dopriať si aj dostatok zinku, ktorý sa skrýva v strukovinách, mäse a celozrnných výrobkoch.

Pohyb zvyšuje imunitu


Pre imunitu nie je dôležité nosiť na krku štyri medaily, robiť vrcholovú atletiku alebo vyhrať tri roky po sebe maratón. Pre imunitu je dôležité mať pravidelný pohyb, a to v akejkoľvek intenzite. Každý človek si telesnú aktivitu musí prispôsobiť vlastným možnostiam a schopnostiam. Niektorí ľudia majú problémy s kĺbmi či majú iné zdravotné komplikácie, preto si musia vyberať iný druh aktívneho pohybu ako zdraví ľudia.

Fyzická aktivita zlepšuje imunitu. Foto: TASR
Odporúča sa najmä plávanie, ktoré patrí k najzdravším pohybom. Vhodný je aj beh, bicyklovanie alebo prechádzky na čerstvom vzduchu.

Čím menej stresu, tým menej chorôb


Existuje množstvo výskumov, ktoré dokazujú prepojenie stresu a vzniku rôznych chorôb od tých ľahších až po smrteľné, ako rôzne druhy rakoviny. Keď sa podnety, ktoré spôsobujú stres, dlhodobo a nadmerne uvoľňujú, brzdia imunitný systém. Preto je dôležité naučiť sa so stresom vyrovnávať.

Pomôže aj oddych v kúpeľoch a wellness centrách


Sauna má pozitívne účinky na srdce a krvný obeh, zvlhčuje dýchacie cesty, povzbudzuje priebeh látkovej výmeny a zlepšuje imunitu. Treba ale dodržiavať zásady saunovania a po prehriatí organizmu ho schladiť studenou vodou alebo kúpeľom. Účinné na imunitný systém sú aj kúpele a rôzne vodoliečby.

Pobyt v kúpeľoch zlepšuje imunitu. Foto: TASR
Posilňovanie imunitného systému pomáha predchádzať rôznym ochoreniam a je tou najlepšou prevenciou. Vždy sa dá nájsť nejaký spôsob, ako svoje životné návyky aspoň trochu priblížiť k ideálom a výsledok sa určite dostaví už nasledujúcu zimu, keď nebudete potrebovať kamión plný vreckoviek.

Komentáre