Zdravie
Ideálne cviky pre budovanie svalov na nohách
WEBMAGAZIN.sk-OTS, 19. novembra 2020 14:47
Mini stepper, ktorý je menšou verziou profesionálnych zariadení, aké sa vyskytujú vo väčšine telocviční, je možné použiť takmer kdekoľvek a poskytuje efektívny kardiovaskulárny a silový workout. Steppery vám ponúknu tréning podobný chodeniu po schodoch s extra výhodami, ktoré vám umožnia meniť odpor a vykonávať tréning v prostredí s kontrolovanou klímou. Tieto stroje sú vynikajúcim nástrojom na cvičenie nôh a pri striedaní krokov vás držia neustále v pohybe od členkov až po boky. Pohyb tela týmto alternatívnym spôsobom vám umožňuje maximalizovať tonizačné schopnosti svalov dolnej časti tela, najmä štvorhlavého svalstva a hamstringov.
Ako používať stepper na tónovanie svalstva nôh
Steppery pri cvičení zapájajú svaly pozdĺž celých nôh, vrátane štvorhlavého svalstva a hamstringov v stehnách, gastrocnemia a solea v lýtkach ako aj tibialis anteriors v oblasti holení. Pretože každým krokom zdvíhate vlastnú váhu tela, budujete si pevnejšie svaly. Pre silnejší efekt, zvýšte odpor na stroji, aby sa pedále ťažšie stláčali. Robte to však postupne, vždy v závislosti od vašej aktuálnej kondície. Používajte tiež správnu formu - stlačte pätu úplne dole na pedáli v dolnej časti pohybu, aby ste sa uistili, že vaše hamstringy pracujú v plnom rozsahu pohybu. Vaše nohy nie sú jedinými časťami tela, ktoré sa na stepperi stávajú silnejšími. Vaše boky sa pohybujú pri každom zdvihu a spustení steppera a tiež sa stávajú viac definovanými. Medzi tieto svaly patria ohýbače bedier, svaly glutea a abduktory na vonkajšej strane stehien. Počas cvičenia napnite zadok, aby ste mu poskytli maximum tréningu.
Na stepperi cvičte minimálne tri dni v týždni. Medzi tréningami si nechajte čas na odpočinok a zotavenie 48 hodín. Na začiatok sa zamerajte na 15 až 20 minútové workouty. Steppery vyžadujú vytrvalosť v oblasti kvadricepsov a hamstringov a spočiatku nemusíte zvládnuť dlhý workout; presilenie svalov môže viesť k zraneniam. Namiesto toho cvičte kratšiu dobu a zvyšujte čas postupne so zvyšovaním vašej kondície.
Spolu so zvyšovaním kondície môžete zvyšovať aj odpor, aby bol stepper väčšou výzvou a aby ste na stehná pôsobili väčším stresom. Zamerajte sa na mieru námahy od 6 do 8 na stupnici od 1 do 10. Zvážte variovanie odporu aj počas workoutu.
Presné meranie intenzity tréningu vám tiež pomôže vyťažiť z tréningu maximum. Hovorový test je bezplatný a efektívny spôsob merania tejto intenzity. Spravidla platí: Ak viete rozprávať, ale nie spievať, pracujete s miernou intenzitou; ak dokážete povedať pár slov, ale nedokážete konverzovať, cvičíte so silnou intenzitou.