Zdravie

Dva spôsoby, ktorými sa prenášajú infekcie na pacienta

"Infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou a infekcie získané počas poskytovania zdravotnej starostlivosti sú relatívne bežné a sú rizikovým faktorom pre rozvoj sepsy."

TASR, 13. mája 2018 11:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Pri prevencii nemocničných infekcií je kľúčová hygiena rúk. "Prenos infekcie na pacienta sa najčastejšie deje priamym kontaktom rukami alebo kvapôčkovou infekciou," vysvetľuje Adriana Kompaníková, vedúca lekárka oddelenia nemocničnej hygieny Univerzitnej nemocnice Martin.

Mydlo je podľa odborníkom dostatočným čistiacim prostriedkom pre každodennú hygienu rúk v domácnostiach. V nemocničnom prostredí je potrebná dezinfekcia rúk za použitia alkoholového dezinfekčného prostriedku. "Ani umytie rúk teplou vodou nestačí na to, aby sme sa baktérií celkom zbavili," ozrejmila Kompaníková.

U nemocničných pacientov je riziko nákazy vyššie a nebezpečnejšie ako pre zdravého človeka. V dôsledku ochorenia alebo invazívnych zákrokov, ktoré podstúpili, majú zníženú imunitu. Najviac ohrození sú pacienti operačných oddelení, jednotky intenzívnej starostlivosti a intenzívnej medicíny.

Infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou a infekcie získané počas poskytovania zdravotnej starostlivosti sú relatívne bežné a sú rizikovým faktorom pre rozvoj sepsy. Pri príležitosti Svetového dňa čistých rúk (5.5.) sa preto v nemocniciach šiestich slovenských miest konalo podujatie Deň čistých rúk. Cieľom bolo upozorniť na potrebu zvýšenej hygieny pri návšteve nemocnice, vďaka ktorej možno chrániť seba i ostatných.

Komentáre