Zdravie
Diamanty: Žiarivá nádej pre pacientov s rakovinou?
Alena Klepochová, 12. februára 2013 12:00
To, že vedci dokážu rakovinové procesy v ľudských bunkách odhaliť skôr a sledovať ich v reálnom čase, umožní v budúcnosti nielen včasnejšie diagnostikovať onkologické ochorenia, čo zvyšuje šancu na prežitie, ale otvára sa tak aj možnosť opravy poškodených buniek. Až doteraz sa pritom zdalo sledovanie procesov v živých bunkách po dlhšiu dobu bez toho, aby sa narušili ich funkcie, ako nemožné. Vedcom v rámci projektu Dinamo združujúcom partnerov z Belgicka, Českej republiky, Nemecka, USA a Austrálie sa to však podarilo.
Poznanie otvára cestu k liečbe
Výskumom sa zistilo, že veľmi malé kúsky diamantov, tzv. nanodiamantové častice, sú veľmi dobrým stavebným materiálom pre sondy na skúmanie rakovinových procesov. Malá veľkosť týchto častíc umožňuje preniknúť do buniek bez poškodenia. Okrem toho v nich nanosondy môžu zostať aj dlhšiu dobu bez toho, aby v nich poškodili bunkové mechanizmy.

Projekt Dinamo sa podľa jeho slov zameriava v súčasnosti na liečbu rakoviny prsníka a hrubého čreva, ale nevidí žiaden dôvod, prečo by sa objavená technika nemohla využiť aj pri iných typoch rakoviny. Vedci chcú v rámci výskumu tiež zistiť, či by sa vlastnosti nanočastíc nedali využiť na detekciu nádorových kmeňových buniek. Teda tých, ktoré môžu spôsobiť návrat onkologického ochorenia. Zatiaľ neexistuje metóda, ktorá by to dokázala.
Na Slovensku pribúdajú ročne tisícky prípadov
Podľa štatistík v slovenskej populácií ročne pribúda viac ako 25 tisíc nových prípadov rakoviny. Nádorové ochorenia bývajú medzi najčastejšími príčinami novopriznaných invalidných dôchodkov, práceneschopnosti a hospitalizácií. Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí, hneď po srdcovocievnych ochoreniach.
