Zdravie
Chrípka už klope na dvere, takto sa jej vyhnete
Alena Klepochová, 4. októbra 2013 12:00
Vírus chrípky šíria chorí, a to hlavne počas prvých dvoch dní ochorenia. Ten infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu a nich sa množí po 4 až 6 hodinách. Z napadnutej bunky sa následne uvoľní niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky a tie sa pri kašľaní a kýchaní dostávajú do ovzdušia. Jeden chorý v kolektíve tak zvyčajne nakazí niekoho ďalšieho, aj z tohto dôvodu chrípka prerastá napríklad v školách do epidémií a zatvára dočasne ich brány.
Nie každé prechladnutie je chrípka
Príznaky chrípky väčšinou chorých prekvapia náhle. Kým ráno ste zdraví, poobede už máte problémy. „Pre väčšinu ľudí je vírus chrípky iba nepríjemná skúsenosť, ale v niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc,“ upozorňuje hlavný hygienik prof. MUDr. Ivan Rovný, PhD., MPH.

Mnoho ľudí si podľa profesora Rovného mýli chrípku so silným prechladnutím, avšak ide zvyčajne o vážnejšie ochorenie. „Príznaky bežného prechladnutia trvajú kratšie a komplikácie ako zápal pľúc sa vyskytujú zriedka. Príznaky prechladnutia sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo. Toto ochorenie je obmedzené na horné dýchacie cesty, nevzniká náhle z plného zdravia triaškou, vysokou teplotou, s bolesťami kĺbov a svalov,“ vysvetlil.
Posteľ a tekutiny
Chrípku netreba podceňovať a podľa odborníkov by sa v žiadnom prípade nemala prechodiť. Dôležitý je zvýšený príjem tekutín, vitamínov, podávanie antipyretík a samozrejme pokoj na lôžku.

V čase epidémie chrípky je viac ako rozumné vyhýbať sa podujatiam, kde je veľká koncentrácia ľudí. Chorí by sa mali vyvarovať zbytočnej návštevy kolektívov, ale aj rodiny či známych, pokiaľ majú príznaky ochorenia. Mali by tiež používať papierové vreckovky jednorazovo, po použití ich zahodiť a umyť si ruky.