Zdravie
Choroba si nevyberá. Parkinson postihol aj viaceré osobnosti
Alena Klepochová, 11. apríla 2013 6:00Červené tulipány, symbol parkinsonikov. Foto: TASR/AP Photo
Parkinsonova choroba, ktorá je na Slovensku druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, postihuje častejšie mužov. Aj medzi známymi osobnosťami, ktoré postihlo toto ochorenie, možno nájsť skoro samé mužské mená. Parkinsonom trpeli napríklad pápež Ján Pavol II., boxer Muhammad Ali či známy americký herec Michael J. Fox, spevák Johny Cash, ale aj bývalý americký prezident Ronald Reagan.Ochorenie však postihuje aj ženy, dôkazom čoho je britská herečka Deborah Kerr či bývalá najvyššia americká štátna zástupkyňa Janet Reno. Niektoré zdroje hovoria aj o tom, že chorý bol napríklad i známy maliar Salvador Dalí či vodca nacististického Nemecka Adolf Hitler.
Pacientom chýba dopamín
Parkinsonova choroba je chronicko-progresívnym ochorením centrálnej nervovej sústavy. Priamo súvisí s úbytkom nervových buniek produkujúcich dopamín, látku zabezpečujúcu prenos signálov medzi nervovými bunkami, tzv. neurónmi. Nedostatok dopamínu spôsobuje, že pacient postupne prestáva kontrolovať svoje pohyby. Príčina Parkinsonovej choroby však nie je zatiaľ objasnená.
Americký prezident Ronald Reagan trpel Parkinsonom. Foto: TASR/AP Photo
Medzi najznámejšie príznaky patrí nekontrolovateľný tras, alebo naopak, úplna stuhnutosť. Problémom však môžu byť aj poruchy chôdze, reči alebo rovnováhy. U mnohých pacientov sa tiež vyskytujú poruchy psychiky, ako napríklad strach, depresie či demencia. Tie pritom môžu pacienta negatívne ovplyvniť ešte viac ako motorické ťažkosti, ktoré sa v súvislosti s ochorením najčastejšie spomínajú .Odhaduje sa, že na Slovensku sa ročne pribudne do 1000 nových pacientov, v súčasnosti medzi nami žije približne 15.000 parkinsonikov. Ochorenie postihuje najčastejšie ľudí vo veku 50 až 60 rokov. Nečakaná diagnóza však každoročne vydesí aj niekoľko tridsiatnikov. „Diagnostikovať toto zákerné ochorenie nie je vôbec jednoduché, pretože počiatočné prejavy môžu byť veľmi netypické,“ povedal neurológ Doc. MUDr. Ján Benetin, PhD.
Známou hollywoodkou celebritou trpiacou Parkinsonom je Michael J. Fox. Foto: TASR/AP Photo
Za štandard liečby sa považuje podávanie liekov, ktoré v mozgu nahrádzajú chýbajúci dopamín. Špeciálnou aplikáciou je zavedenie sondy do tenkého čreva, kam prenosná pumpička liek plynule dávkuje, vďaka čomu môžu pacienti pracovať. Ďalšou možnosťou je aj neurochirurgická liečba. Ochorenie dostalo názov po objaviteľovi
Prvé zmienky o ochorení možno nájsť už v dokumentoch starých asi 7000 rokov. Prvý komplexný opis však urobil až anglický lekár James Parkinson, ktorý sa narodil 11. apríla 1755. Práve tento deň je od roku 1997 Svetovým dňom Parkinsonovej choroby. Pri tejto príležitosti organizujú pacienti trpiaci týmto ochorením niekoľko podujatí. Patrí medzi ne napríklad každoročný výstup na Pustý hrad či pravidelné stretávanie sa pri stolnom tenise a bowlingu.
„Svetový deň Parkinsonovej choroby nám dáva príležitosť upozorniť na stúpajúce štatistiky tohto ochorenia a život s ním. Chceme, aby aj ostatní pochopili, ako sa žije s Parkinsonom,“ uviedla predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko Katarína Félixová.