Zdravie

Chcete schudnúť? Týmto diétam sa radšej vyhnite

"Kľúč k udržaniu si zdravej váhy je energetická vyváženosť založená na vyváženosti, pestrosti a striedmosti stravy, ako aj pravidelnej fyzickej aktivite."

Alena Klepochová, 29. júna 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
V súvislosti s letom sa mnohí z nás snažia na poslednú chvíľu zhodiť prebytočné kilá. Tak sa môže stať, že sa uchýlime k diétam, ktoré skôr ako rýchle výsledky môžu priniesť aj zdravotné komplikácie.

Kľúčom k udržaniu si zdravej váhy je pritom energetická vyváženosť založená na vyváženosti, pestrosti a striedmosti stravy, ako aj pravidelnej fyzickej aktivite. Musíme si tiež osvojiť postupy, ako je kontrola porcií a počítanie kalórií, vďaka čomu môžeme mať príjem kalórií pod kontrolou.

Aj malé každodenné rozhodnutia, napríklad ako často a aké množstvo jeme a pijeme, či ísť po schodoch alebo výťahom alebo či sledovať svoju hmotnosť alebo nie, môžu mať nakoniec veľký dopad na našu telesnú hmotnosť a zdravie. Čomu sa však podľa odborníkov radšej vyhnúť?

Ilustračné foto Foto: TASR

Diéta s vylúčením mäsa, mlieka aj vajec


Vegánska diéta radí vyškrtnúť z jedálnička mäso, mlieko, vajcia a ďalšie potraviny živočíšneho pôvodu. Ak potravu obmedzíme týmto spôsobom, hrozí nám nedostatok vitamínu B12, vápnika, železa a zinku. V prípade, že vylúčime aj rybie mäso, nám môžu chýbať 3-omega mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržať zdravý krvný tlak a srdce.

Vyhýbanie sa sacharidom


Ak vylúčime sacharidy, z ktorých naše telo čerpá energiu, bude si ju musieť vytvoriť z uložených tukov. Pri takejto diéte je teda možné konzumovať mäso aj mliečne výrobky v takmer neobmedzenom množstve, ale mali by sme sa zdržať ovocia, väčšiny zeleniny, sladkostí alebo napríklad zemiakov a ryže. Príliš veľa tukov totiž môže viesť k zvýšeniu cholesterolu. Navyše sa vylúčenie zeleniny a ovocia zo stravy môže podpísať na nedostatku vlákniny.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ladislav Vallach

Jednodruhová diéta


Často môžeme naraziť na najrôznejšie diéty, ktorých jedálny lístok sa skladá takmer výlučne z jedinej potraviny. Tou môže byť napríklad ryža alebo jablká. Pestrá a vyvážená strava totiž prináša nášmu telu dostatok vitamínov i minerálov, zatiaľ čo v prípade týchto diét nám začnú čoskoro dôležité látky chýbať. Jednostranné diéty navyše nerešpektujú nutnosť prijímať vo vyváženom pomere bielkoviny, sacharidy a tuky. Nedochádza tak k zdravému chudnutiu, a naopak sa vystavujeme riziku závažného poškodenia organizmu.

Makrobiotická diéta


Základ makrobiotickej stravy tvoria predovšetkým obilniny, strukoviny, zelenina a rybie mäso. Úplne vylúčená by mala byť konzumácia sladkostí, kávy, alkoholu a korenia. Mäso a vajcia nie sú síce zakázané, avšak ich príjem je výrazne obmedzený a mal by byť vyvážený napríklad zeleninou. Väčšina zásad makrobiotickej stravy zodpovedá pravidlám zdravého životného štýlu. Z dlhodobého hľadiska sa jedná predovšetkým o možný nedostatok živočíšnych bielkovín, a teda aj vitamínu B12, rovnako ako vápnika a železa.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Hladovka


Hladovanie je pre organizmus veľmi rizikové. Telo nemôže prijímať dôležité vitamíny a minerály. To spolu s významným zaťažením organizmu môže viesť až k výraznému oslabeniu imunitného systému. Môže dôjsť k veľkým stratám vody, ktoré sa môžu podpísať na prílišnom znížení krvného tlaku. Hrozí vypadávanie vlasov, rednutie kostí alebo vznik žlčníkových kameňov. Pri hladovke dochádza aj ku stratám svalovej hmoty. Po ukončení takejto diéty je značné riziko takzvaného jo-jo efektu.

Komentáre