Zdravie

Býva vám zle po jedle? Nepodceňujte to!

"Mnohí ani netušia, že trpia celiakiou. Jedinou možnou liečbou je bezlepková diéta."

, 24. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Predpokladá sa, že na Slovensku trpí celiakiou až 14 500 ľudí. Jedná sa o neznášanlivosť imunitného systému na lepok, obilnú bielkovinu nachádzajúcu sa v povrchových vrstvách niektorých obilných zŕn. To znamená, že celiatik nemôže jesť potraviny, ktoré sú pre ostatných zdravých ľudí úplne bežné. Musí navždy zabudnúť na chlieb, klasické cestoviny a mnohé iné potraviny, pretože musí vylúčiť akékoľvek produkty vyrobené z pšenice, jačmeňa, raže a ovsa, ale aj také, ktoré obsahujú tieto obilniny len v minimálnych množstvách v podobe prídavných látok. Neexistuje iná liečba, len bezlepková diéta.

Niektoré príznaky vôbec nenaznačujú, že ide o celiakiu


„K typickým príznakom, predovšetkým u detí, patrí nafúknuté bruško, bolesti bruška, časté afty, deti nerastú a nepriberajú na hmotnosti, trpia častými hnačkami alebo, naopak, poruchou vyprázdňovania. Aj keď sa jedná o ochorenie tenkého čreva, u dospelých sú časté prejavy mimo tráviaci trakt, ako poruchy vstrebávania jednotlivých živín a s tým súvisiace anémie, osteoporóza, kožné ochorenie, ale tiež jediným príznakom môžu byť napr. psychické ťažkosti,“ hovorí o základných príznakoch celiakie nutričná poradkyňa Ing. Jarmila Kabátová.

Nie vždy je však diagnostika taká jednoduchá. Poznáme totiž aj prípady, kedy sa celiakia prejavila úplne iným spôsobom. „Môže to byť problém otehotnieť, neskorší nástup menštruácie u dievčat v puberte, problémy s menštruáciou. Tých príznakov je naozaj veľmi veľa, preto by mali na to myslieť predovšetkým lekári, a to nie len gastroenterológ či imunoalergológ, ale v dôsledku širokej škály rôznych prejavov mimo tráviaci trakt aj napr. kožní lekári, zubári či gynekológovia, a tiež samotní obvodní lekári, ktorí by ako prví mali myslieť na to, že sa môže jednať aj o celiakiu,“ dodáva Ing. Jarmila Kabátová.

Ilustračné foto Foto: TASR
Celiakia môže byť sprevádzaná poklesom hmotnosti. Deti, ktoré týmto ochorením trpia, často v dôsledku bolesti bruška strácajú chuť do jedla, plačú, jednotlivé živiny zo stravy sa nevstrebávajú, alebo len veľmi málo, a toho dôsledkom môže byť porucha rastu. K tým skrytým príznakom patrí aj depresia, únava, dokonca aj samovoľný potrat.

,,Treba však tiež spomenúť, že celiakia sa nemusí v niektorých prípadoch ani vôbec prejaviť. To znamená, že pacient nemá žiadne ťažkosti a toto ochorenie je mu diagnostikované náhodne, pri nejakom inom vyšetrení, alebo v rámci skríningu príbuzných pacientov s celiakiou. Je veľmi dôležité, aby sa na celiakiu dali vyšetriť aj príbuzní, predovšetkým prvostupňoví príbuzní (rodičia, deti, súrodenci) pacienta s celiakiou, nakoľko sa jedná o genetické ochorenie a riziko, že aj niektorý ďalší člen rodiny týmto ochorením bude trpieť, je pomerne vysoké. Nezistená alebo neliečená celiakia, môže mať totižto veľmi vážne následky.“

Čo spôsobuje celiakiu?


Celiakia sa môže prejaviť v každom veku. Človek sa s určitou predispozíciou narodí, no to neznamená, že na toto ochorenie musí trpieť. „Každý, kto má celiakiu, sa narodí s určitým antigénom pre toto ochorenie, ktoré sa počas života môže, ale nemusí prejaviť. U týchto ľudí môžu toto ochorenie spustiť viaceré vonkajšie, ale aj vnútorné vplyvy. Môže to byť napr. prekonanie nejakej ťažšej rotavírusovej alebo inej infekcie, ochorenia, nástup puberty, alebo záťaž organizmu, ktorou môže byť aj tehotenstvo alebo samotný pôrod. Vtedy sa celiakia môže prejaviť,“ hovorí Ing. Jarmila Kabátová.
Ilustračné foto Foto: TASR

Ako sa celiakia diagnostikuje?


Prvý stupeň diagnostiky celiakie je analýza vzorky krvi, čo ukazuje na prítomnosť zvýšenej hladiny určitých protilátok. Po tomto vyšetrení, v prípade zvýšenej hladiny protilátok sa pokračuje biopsiou tenkého čreva, ktorú vykonáva gastroenterológ. Definitívnym potvrdením diagnózy pre lekára, ale aj samotného pacienta je potom zníženie ťažkostí po prejdení na liečbu - bezlepkovú diétu.

Bezlepková diéta je jedálny lístok na celý život


Celiatik musí bezlepkovú diétu začleniť do svojho každodenného života a musí sa riadiť pokynmi lekárov a nutričných poradcov. Svoje nutričné potreby pokrýva prirodzenými bezlepkovými potravinami ako mäso, ryby, ovocie, zelenina, vajcia, mlieko, zemiaky, ryža, kukurica, proso, amarant, a pohánka.

Celiatici sa nemusia úplne vzdať pečiva, koláčov, cestovín a sušienok, pretože majú k dispozícii širokú škálu bezlepkových výrobkov. Jednou z firiem produkujúcich takéto potraviny je Dr. Schär.

Mnohí celiatici nevedia úplne presne, čo jesť môžu a čo nie. Tabu je pre nich klasické pečivo, pretože je upečené z pšeničnej múky a z iných pre celiatikov zakázaných obilnín, ako jačmeň, raž alebo ovos. Pre tento istý dôvod nemôžu ani sušienky, cestoviny a koláče.

Ilustračné foto Foto: TASR
Nemusia sa ale úplne báť sladkostí, ktoré neobsahujú múku. Napríklad čokoláda ako taká by pre nich nemala byť problém. „Sú značky čokolády, ktoré sú bezlepkové. Vždy však treba čítať zloženie, lebo závisí od výrobcu, s akými surovinami pracuje, od náplne, aká v čokoláde je, ale tiež od samotnej prevádzky, kde sa konkrétna čokoláda vyrába, nakoľko môže byť sekundárne lepkom kontaminovaná. Samotné kakao, z ktorého sa čokoláda vyrába, je však v surovom stave bezlepkové,“ hovorí Ing. Jarmila Kabátová.

Diéta, pri ktorej sa nechudne


Ak sa niektorí ľudia, ktorí ani celiakiou netrpia, rozhodnú pre túto stravu, aby schudli, nemali by sa tešiť vopred. „Aj keď existujú takéto teórie, bezlepková strava je plnohodnotná, nutrične úplne rovnaká ako bežná strava. Jedná sa o diétu, preto si veľa ľudí myslí, že sa z nej chudne. V rámci redukčných diét však nemá veľký význam,“ tvrdí Ing. Jarmila Kabátová a dodáva: „Je to ale určite racionálnejšia strava ako tá bežná, lepková.“

Komentáre