Technológie

História mobilných operačných systémov (1.)

"Symbian verzus Windows Mobile. Operačné systémy pre mobilné telefóny prežívajú časy najprudšieho rozvoja, ale ich minulosť je prinajmenšom zaujímavá. Dnes sa venujeme obdobiu medzi rokmi 2003 až 2010."

Erik Stríž, 5. decembra 2012 10:00
Ilustračné foto Foto: Nokia

Jednoduché telefóny od Nokie a Sony Ericssonu


Ešte pred niekoľkými rokmi bola väčšina nových telefónov produkovaná s uzavretým softvérom, takzvaným firmvérom. Tieto systémy boli v porovnaní s dnešnými operačnými platformami veľmi jednoduché, na druhej strane boli dobre optimalizované pre konkrétne zariadenie. Priekopníkom v uzavretých systémoch boli Nokia a Sony Ericsson. Systém S40 od Nokie a prostredie od Sony Ericssonu boli najkrajšie, najfunkčnejšie a trendové, určovali smer vývoja prostredí ostatných značiek. Keďže boli uzavreté, nebolo ich možné zásadným spôsobom upravovať alebo vylepšovať, dali sa do nich jedine cez WAP sťahovať hry založené na platforme Java. Potom sa stalo trendovým sťahovanie a nastavovanie tém, ktoré poskytovali možnosť zmeniť prostredie telefónu po stránke grafiky. Do pozadia ponuky menu sa dal nastaviť vybraný obrázok, aktívne voľby mohli mať iné farby, než len tie prednastavené a bolo možné zmeniť vzhľad ikoniek.

Symbian od Nokie


Už v tomto čase boli na trhu dostupné aj smartfóny. Tie využívali jeden z dvoch operačných systémov - Symbian alebo Windows Mobile. Tieto dve platformy boli veľkými rivalmi a bojovali o pozíciu najprogresívnejšieho operačného systému pre múdre telefóny. Dlhodobo sa s miernym náskokom darilo prostrediu Symbian, pod ktorým bola podpísaná samotná Nokia. Tá tento systém mala umiestnený aj v telefónoch konkurenčných telefónov, predovšetkým u Sony Ericssonu. Modely Sony Ericsson P800 a neskôr P900i boli kultové a využívali práve systém od Nokie.

Telefóny so systémom Symbian od Nokie mali síce vysoké ceny, našli si však cestu nielen k podnikateľom. V USA, Európe a Ázii boli vždy najpokrokovejšími telefónmi. Foto: Nokia
Symbian bol vizuálne atraktívny, s pomerne malým rozlíšením displejov (štandard bol 144 × 176, potom 176 × 220 bodov) pracoval veľmi efektívne a poskytoval aj veľmi dobrú podporu pre multimédiá. Najväčšou výhodou Symbianu bola jeho otvorenosť. Vývojári súčasných Androidov začínali práve na Symbiane, ktorý im ako prvý skutočne globálny softvér pre mobilné telefóny poskytol prakticky voľné ruky. Zrazu bolo možné telefóny vylepšiť zásadným spôsobom. Pochopiteľne, išlo o inú formu vývoja ako dnes, dotykové displeje boli skôr raritou a doménou mimoriadne drahých zariadení, ktorých cenovka často presahovala až 30 tisíc slovenských korún, súčasných približne 1000 eur.

Windows Mobile od Microsoftu


Konkurenčný Windows Mobile bol značne zložitejší ako Symbian, snáď práve preto sa stal obľúbeným medzi IT technikmi a inými technickými pracovníkmi. Zatiaľ čo Symbian bol obľúbený u podnikateľov, technicky nadaných používateľov a u mladších ročníkov, Windows Mobile oslovoval odborníkov. Väčšina telefónov s Windows Mobile mala v porovnaní so Symbianom dotykový displej, čo znamenalo úplne nový zážitok pre používateľov. Vtedajšie telefóny sa ovládali iba cez pero, keďže kapacitná technológia snímania dotyku ešte nebola taká rozšírená. Displeje reagovali na mechanický tlak a s perom sa dalo trafiť do položiek najľahšie.

Telefóny so systémom Windows Mobile od HTC patrili k tým najlepším na svete Foto: HTC
Windows Mobile časom začal trpieť tým, že sa priveľmi podobal na stolový Windows 95/98 a jeho nastavenie bolo záležitosťou pre skúseného používateľa. Ja sám si spomínam na to, ako som sa snažil okolo roku 2007 nastaviť na jednom telefóne s Windows Mobile Wi-Fi. Nepodarilo sa, pritom som pracoval ako predajca IT techniky. Keďže Windows Mobile bol priamym konkurentom pre Symbian, v telefónoch Nokia sa nikdy neobjavil. Windowsy boli využívané najmä Sony Ericssonom, HTC, HP, Motorolou a firmou BenQ. Windows Mobile možno nájsť aj v telefónoch od Samsungu, Siemensu, Garminu, Dellu, Aceru a iných.

Verzie Symbianu a Microsoftu


Domovská obrazovka systému Symbian 3. edície Foto: Nokia
Operačný systém Symbian bol vyvíjaný v niekoľkých sériach. S40, S60, S80, S90 a UIQ. Najrozšírenejšia bola síce séria S40, nebola však vždy považovaná za plnohodnotný Symbian, pretože sa dala rozšíriť iba o Java aplikácie. S60-ka bola tá, ktorú ste mali možnosť vidieť vo väčšine nedotykových smartfónov od Nokie, série S80 a S90 boli doménou komunikátorov s QWERTY klávesnicou. UIQ poskytovala softvérovú platformu pre smartfóny bez hardvérovej klávesnice. Symbian série S60 prešiel viacerými vývojovými verziami, z ktorých prelomová bola tretia generácia z roku 2005, ktorá priniesla množstvo vylepšení a stratila kompatibilitu s predošlými dvomi generáciami. Štvrtá generácia neexistovala preto, lebo v Indii je číslo 4 nešťastné (rovnako ako u nás 13), Nokia ju nahradila rovno produktom Symbian 5th Edition. Až táto generácia priniesla podporu pre dotykové displeje, ktorá bola dovtedy obsiahnutá iba v Symbianoch série S80 a vyšších.

Windows Mobile prešiel o niečo búrlivejším vývojom než Symbian. Existuje spolu deväť verzií systému od Windowsom CE po Windows Mobile 6.5. Po verzii 6.5 Microsoft predstavil novú platformu Windows Phone, ktorá sa dnes používa v moderných smartfónoch od Nokie. Je to paradoxné, pretože dlhé roky bola Nokia najväčším konkurentom a kritikom mobilných verzií Windowsu. Symbian však upadol, Nokia ho vyradila zo svojho portfólia a jeho budúcnosť je dnes otázna.

Domovská obrazovka systému Windows 5 ponúkla vyladené grafické spracovanie a zdanlivú jednoduchosť používania Foto: Microsoft
Windows CE bol základom, softvérovou platformou pre všetky ostatné Windows Mobile a Pocket PC. Pocket PC 2000 a 2003 boli predchodcami Windows Mobile 2003 a nasledovných, ktoré určili spôsob ovládania a presvedčili používateľov, že ich stolový Windows môže s určitými obmedzeniami fungovať aj na ich mobiloch. Windows Mobile sa s každou novou verziou vylepšoval a stával dômyselnejším, zároveň však zložitejším. Práve na to neskôr doplatil, pretože Symbian bol jednoduchší na ovládanie aj rozšíriteľnosť. Dnes v pamäti nostalgických IT pracovníkov ostávajú systémy Windows Mobile 5 a 6, ktoré priniesli vyladené grafické rozhranie a zdanlivú prívetivosť k používateľom.

Nové smartfóny so systémom Windows Phone od HTC Foto: HTC

Sláva sa pominula, prišli náhradníci


Dnes je sláva operačných systémov Symbian aj Windows Mobile minulosťou. Nie je pravda, že to boli zlé systémy, na svoju dobu ponúkali nevídané schopnosti a ich rozšíriteľnosť sa stala základom všetkých dnes populárnych operačných systémov. Symbian sa snaží ešte ako-tak držať pri živote, ak však neponúkne niečo revolučné, postupne sa vytratí zo sveta mobilného softvéru. Windows Mobile skončil definitívne a nahradila ho nová progresívna platforma Windows Phone, ktorej sa predpovedá veľmi dobrá budúcnosť.

V ďalšej časti sa budeme venovať systémom, ktoré sa priamo podieľali na prepade Symbianu aj Windows Mobile a dnes patria medzi najpopulárnejšie na svete. Systém iOS od Apple dnes bojuje s Androidom od Google a nejde už len o priazeň používateľov, vojna je vedená aj po súdoch, na ktoré sú vynakladané milióny amerických dolárov.

Komentáre