Technológie
Byt bez jediného kábla: Ukázali funkčný prenos elektriny vzduchom
Erik Stríž, 26. februára 2017 11:00
Žiarovka svieti, ventilátor fúka
Najnovší vynález naozaj vyzerá ako mágia, kúzlo. Sledujeme video, na ktorom figurant chodí po miestnosti, v ruke drží obyčajnú žiarovku a ona svieti bez toho, aby bola pripojená k elektrine. Potom vezme malý ventilátor a ten sa točí, opäť zdanlivo bez elektriny. Rovnaký zázrak vidíme aj pri mobilnom telefóne a na veľkých lampách.Za mágiou v tomto prípade skutočne stojí veda, konkrétne dynamické elektromagnetické pole, ktoré sa v miestnosti nachádza.
V strede miestnosti musí byť umiestnený kovový trám, ktorý však nemá nosnú funkciu, je akýmsi centrom pre šírenie elektromagnetických vĺn do priestoru. On spoločne s generátorom za stenou a jedným malým zosilňovačom vytvára niečo, čo nie je vidieť a ani cítiť, elektronika však na to reaguje rovnako, ako keby bola pripojená do elektrickej zásuvky.
Na to, aby elektronika vedela premeniť elektromagnetické žiarenie s určitou frekvenciou na elektrinu, potrebuje byť vybavená malým zariadením, ktoré tento prevod umožňuje. Možno, že jedného dňa bude súčasťou našich domovov a skutočne nebudeme potrebovať káble. Je pritom celkom isté, že najprv musí technológia prejsť dôslednými a dlhodobými testami vplyvu na zdravie človeka a zvierat. A niet pochýb o tom, že by sa popularizácia technológie stretla aj s výrazným odporom ľudí, ktorí majú prirodzené obavy a nepozdáva sa im ani súčasná sieť so signálom pre mobilné telefóny a internet.
Zdroj: Quasistatic Cavity Resonance for Ubiquitous Wireless Power Transfer - Tech Video (youtube.com)
Nápad spred sto rokov
Nikola Tesla (1856 - 1943) aktívne pracoval na prenose elektrickej energie vzduchom. Že sa o reálne snažil, nie je konšpiračná teória, ale historický fakt. Mienil tento revolučný spôsob distribúcie elektriny štandardizovať a poskytovať zadarmo, avšak k funkčnému výsledku svojej práce sa už nedostal. Vzhľadom na obdobie, kedy Tesla žil a pracoval, možno súdiť, že nápad s bezdrôtovým prenosom elektriny je starý aj 100 rokov.Dnes sa na internete špekuluje, že sa Teslovi skutočne podarilo jeho plány zrealizovať, ale nestretol sa s pochopením veľkých spoločností, ktoré vynález zamietli pod koberec. Je ale potrebné nazerať na tento príbeh s rezervou, pretože hoci nepochybne existujú vysoké lobby na zamedzenie niektorých pokrokových technológií, na princíp by už amatérska verejnosť prišla aj sama. Platí to najmä dnes, keď sú technológie a vývoj dostupné prakticky každému a vďaka internetu možno spropagovať každú inováciu.
Zdroje: Quasistatic Cavity Resonance for Ubiquitous Wireless Power Transfer, Disney Just Nailed the Future With This New 'wireless Charging Room'
ODPORÚČAME AJ:
Supermateriál vyrobený z kuchynského oleja. Aj to je veda
Moodo umožní kontrolovať vône v domácnosti cez smartfón
Kancelársky papier bude modrý a tlač dočasná, v Číne sa deje revolúcia
Aké technologické inovácie nás čakajú do roku 2050?