Štýl

Košice a Prešov uvedú najslušnejšiu výstavu Saudkových fotografií

"Vyše 60 unikátnych fotografií z tvorby Jana Saudka bude vystavovať Východoslovenské múzeum v Košiciach a po ňom galéria Caraffka v Prešove."

TASR/Webmagazin.sk, 13. augusta 2020 12:16
Jan Saudek s producentom výstavy Miloshom Harajdom. Foto: Jitka Fortova.


“Život není hnusný a krátký. Je dlouhý a krásný,“ týmto citátom Jana Saudka otvára kňaz Karol Lovaš štvrtú kapitolu knihy „Fotograf, ktorého sa dotkol Boh“, ktorá bola na trh uvedená pri príležitosti životného Jubilea Jana Saudka. 13. Mája 2020 oslávil tento legendárny fotograf svoje 85. životné jubileum na ktoré nadväzuje výstava LIFE.
Life, 1966 Foto: Jan Saudek

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, uvádza unikátny výstavný koncept venovaný životnej trajektórii česko-slovenského fotografa, ktorý umeleckému svetu ukázal, kde ležia hranice jeho rodnej krajiny.
„Jan Saudek počas svojej kariéry predstavil svoju tvorbu na stenách renomovaných inštitúcií ako Parco Gallery (Tokio), Munich State Museum (Mníchov), Louvre (Paríž) a nemecké vydavateľstvo TASCHEN jeho v 90tych rokoch venovalo samostatnú monografiu, čím sa Saudek zaradil medzi svetové legendy ako Helmut Newton, Mario Testino, David LaChapelle, či Araki. O tomto rozmere Saudkovho úspechu vie slovenské či česká verejnosť iba fragment,“ približuje producent výstavy Milosh Harajda motiváciu uviesť Saudkovo dielo v dvoch metropolách východu – Košiciach a Prešove.
Producent výstavy SAUDEK Milosh Harajda. Foto: Benedikt Renč

„Som veľmi rád, že fotograf svetovej extratriedy zavíta v unikátnej koncepcii svojich fotografií aj do Košíc a že Východoslovenské múzeum v Košiciach sa zaradí do prestížneho zoznamu svetových inštitúcií, v ktorých Jan Saudek vystavoval,“ hovorí Robert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach.

Ústrednou témou výstavy je odhaliť umelcove židovské korene, spomienky na holokaust a krivdy komunistického režimu. Charakteristické ručne kolorované zábery, ktoré verejnosť na prvý pohľad identifikuje s jeho tvorcom sú vytesnené na okraj pozornosti práve čiernobielou fotografiou. Divák bude mať šancu spoznať aj nefigurálnu tvorbu Jana Saudka, ktorú reprezentujú snímky „Čas“ alebo rozbitá fľaša Coca Coly, ktorú autor zachytil v 60tych rokoch ako symbol straty „západných“ ideálov.
Coca Cola, 1971 Foto: Jan Saudek

„Vďaka príprave tejto (za posledné roky určite) najslušnejšej z mojich výstav, som sa vrátil v čase do doby, kedy som bol inšpirovaný Ľudskou rodinou, výstavou kurátora Edwarda Steichena. Tento výber je akýmsi mojim videním ľudskej rodiny. Je kronikou života jedného fotografa, ktorý len zachycoval osudy, ktoré sa mihli na jeho ceste za snom,“ uviedol Jan Saudek.

Kľúčová snímka zobrazuje novonarodené dieťa v náručí muža a reprezentuje obsahovú líniu výstavy, ktorá je venovaná putu medzi dieťaťom a rodičom. „Záber som pôvodne zamýšľal s mojím obrovským svalnatým priateľom – námorník to bol. Ale dva a polkilové dieťa držať nevedel- ja, aj keď neveľký (166cm) áno. Potom sa to často napodobňovalo, ale autori zabudli na jednu zásadnú vec: musí to byť dieťa a jeho otec. A tak sa to vtedy pred 55 rokmi, preto, že som bol poruke, podarilo,“ približuje Jan Saudek.
Marie Foto: Jan Saudek

Výstava SAUDEK potrvá od 22.augusta do 27. septembra 2020 v priestoroch Historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea v Košiciach, odkiaľ bude putovať na múry Caraffovej Väznice v Prešove a celkovo predstaví viac ako 60 fotografií.

Komentáre