Hudba a film

VIDEO: Na javisko Činohry SND sa vracia Timrava

"V inscenácii sa diváci zoznámia s Marou, ktorá žení druhýkrát syna. Prvé manželstvo zlyhalo, do druhého s nepôvabnou vdovou s malým dieťaťom nahnala syna takmer nasilu."

TASR, 2. júna 2023 13:04
Na snímke zľava Kamila Magálová, Emil Horváth a Rebeka Poláková počas generálnej skúšky inscenácie Deti na motívy poviedok Boženy Slančíkovej Timravy v Činohre Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 1. júna 2023. Foto: TASR Henrich Mišovič

Činohra Slovenského národného divadla (SND) pripravuje na 3. júna premiéru inscenácie Deti v réžii Michala Vajdičku. Divadelnú novinku voľne inšpirovanú poviedkami Boženy Slančíkovej-Timravy, ktorá potvrdzuje status autorky ako "neúprosnej pozorovateľky života", predstavili tvorcovia a herci na štvrtkovej tlačovej konferencii. Podľa dramaturga Daniela Majlinga ide o ďalšiu inscenáciu v činohernom repertoári, ktorá sa priamo dotýka slovenskej reality.

"Timrava určite patrí na javisko SND, sú to voľné variácie na motívy troch poviedok, v jej pohľade na život a vzťahy sme sa snažili byť verní," uviedol dramaturg s tým, že tvorcovia vyberali poviedky, ktoré majú spoločného menovateľa, pomenúva ho samotný názov inscenácie Deti. "Všetky tri poviedky - Žiadna radosť, Márnosť všetko a U Kanátov, sa zaoberajú vzťahmi aj partnerskými, ale to, čo tam nikdy neabsentuje, je vzťah k deťom. Niekedy dokážeme opičou láskou úplne pokaziť deti, niekedy sa človek vyhovára, pretože nie je schopný sám prežiť svoj život, tak to robí kvôli tomu, že sa obetuje deťom," vysvetlil Majling k inscenácii, ktorá ukáže aj to, že ľudia dokážu byť úplne chladní aj k deťom v pokrvnom spojení.

"Motív detí je prítomný aj v tom, že i dospelí ľudia sa niekedy správajú ako deti, nie sú ochotní, schopní prevziať zodpovednosť za seba, neustále potrebujú niekoho, kto im povie, čo majú robiť," dodal dramaturg k inscenácii odohrávajúcej sa v súčasnosti. "Takáto rodina existuje kdesi aj dnes, nebolo treba nič aktualizovať, Timrava má všetko v sebe. Nemali sme potrebu niečo posúčasňovať, nejaké témy vynechať či o nich nerozprávať. Všetky témy, ktoré sa tu odohrávali pred sto rokmi, sú aktuálne aj teraz," podčiarkol Vajdička.

V inscenácii sa diváci zoznámia s Marou, ktorá žení druhýkrát syna. Prvé manželstvo zlyhalo, do druhého s nepôvabnou vdovou s malým dieťaťom nahnala syna takmer nasilu. Najskôr sa zdá, že z toho bude len ďalšie trápenie, ale novomanželia, obaja spoločenskí outsideri, si prekvapivo rýchlo nájdu k sebe cestu. Mara zdesene zisťuje, že syn ju už nepotrebuje, že nad ním stráca moc. Zuza pochováva svojho muža. Veľmi nesmúti za mužom pijanom a násilníkom, s ktorým si veľa šťastia neužila, no hlavne sa v nej prebúdza dlho umlčaná túžba. Jej dávna láska z mladosti je už tiež vdovec. Otázka znie, či je možné vrátiť sa o štvrťstoročie späť a napraviť, čo pokazili manželstvami z rozumu.

V jednotlivých úlohách sa predstavia Diana Mórová, Kamila Magálová, Jozef Vajda, Emília Vášáryová, František Kovár, Emil Horváth, Rebeka Poláková, Gregor Hološka, Daniel Fischer a Bence Hégli (poslucháč VŠMU).
Komentáre