Hudba a film

Sľub, že prežijem je nový singel a osobný príbeh Zuzany Smatanovej

"Nová skladba je predzvesťou nového albumu Rozprávač, ktorý vyjde čoskoro. K singlu vznikol aj videoklip, ktorý si Zuzana sama nakreslila."

TASR, 11. októbra 2023 11:05
Zuzana Smatanová vydáva nový album Rozprávač. Foto: Vladimír Pyxel Domen

Rok 2023 patrí Zuzane a jej oslave 20.teho výročia pôsobenia na scéne – po dvoch úspešných pesničkách Tajomstvo a Gravitácia (33 týždňov v TOP10), a intenzívnom koncertnom lete, prichádza pred svojich fanúšikov s treťou tohoročnou novinkou, asi najosobnejšou piesňou jej doterajšej kariéry.

“Sľub, že prežijem vychádza symbolicky práve na Svetový deň duševného zdravia a je o mojom vlastnom boji s vyhorením a depresiou. Je to môj osobný sľub sebe samej, že to musím zvládnuť, postarať sa o seba, a zachrániť sa... Chcem touto pesničkou poukázať na to, že je potrebné o duševnom zdraví hovoriť na verejnosti oveľa viac ako doteraz, aby sa zotierali stigmy, a aby ľudia, ktorí sa sami trápia s akoukoľvek duševnou nepohodou, alebo aj vážnou poruchou, požiadali o pomoc odborníkov. Urobila som to bez akejkoľvek hanby aj ja, a bolo to to najlepšie, čo som mohla pre seba urobiť. Dnes som aj vďaka odbornej pomoci opäť zdravá, silnejšia, a sama pre seba som sa stala najväčším hrdinom. Cez túto životnú skúsenosť som našla cestu k sebaláske aj sebaúcte, objavila som vlastnú hodnotu, a teraz chcem pomáhať iným ľuďom, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím, ako som kedysi prechádzala ja,“ vyznáva sa Zuzana Smatanová.

„Práve preto, že je to môj osobný príbeh, rozhodla som sa nakresliť si ho sama. Dej videoklipu sa odohráva v silnej búrke na rozbúrenom mori - vlny sú obrovské, nedokážem im vzdorovať, vypadnem z loďky, a bezmocne padám až na samé dno. Tam sa rozhodnem, kvôli sebe a mojim najbližším, pozbierať posledné zvyšky mojich síl, odraziť sa od dna, a vyplávať opäť nad hladinu. Chcem sa poďakovať všetkým mojim kamarátom, ktorí sa vo videu objavia, za ich osobný odkaz a odvahu podeliť sa s podobnými príbehmi, aký som sama zažila - Kristína Tormová, Fero Joke, Kristína Kanátová a Ronie. Spojila nás rovnaká skúsenosť a čas strávený s nimi bol úžasne ľudský. Navzájom sme cítili našu veľkú vnútornú silu a ochotu rozprávať o našich príbehoch pre všetkých, ktorí to potrebujú. Za animáciou mojich obrázkov stojí skvelý Waldemar Švábenský, mix zvuku mal na starosti už tradične Ivan Jombik, programovala som spoločne s Lacom Rychtárikom, a hudobnú produkciu som obstarala ja sama,“ dodáva speváčka a autorka.
Foto: FB Zuzana Smatanová

Zuzana má pred sebou veľmi náročný a plodný mesiac – 10.10.2023 vychádza singel Sľub, že prežijem, 16.10.2023 príde na trh knižka s jej ilustráciami Peter Nagy pre deti II, 27.10.2023 oslávi 20.rokov na scéne veľkolepým koncertom spoločne s hosťami – Petrom Nagyom, IMT Smile, Kulym, Adamom Ďuricom, Petrom Cmorikom, Bystríkom, skupinou Eleven Hill a ďalšími – kde pokrstí jednak spomínanú knižku, ale, najmä, svoj nový album Rozprávač, ktorý vyjde 30.10.2023.

Komentáre