Hudba a film

Rozprávková Perinbaba oslavuje okrúhle výročie

"Od svetovej premiéry legendárnej rozprávky Juraja Jakubiska v Benátkach uplynulo presne 35 rokov. "

TASR/Webmagazin.sk, 8. októbra 2020 11:58
Giulietta Massina ako Perinbaba hovorila hlasom Evy Krížikovej. Malého Jakubka si zahral Emanuel Hasson. Foto: Bontonfilm

Filmová rozprávka Perinbaba bola v roku 1985 veľkým návratom pre jej hlavnú predstaviteľku – Giuliettu Massina. Tá sa vďaka súčasným technológiám objaví aj v rozprávke 21. storočia – Perinbaba a dva svety. V dlho očakávanom pokračovaní.

Kým v Československu sa o veľkolepej premiére Perinbaby na Benátskom filmovom festivale nehovorilo a nepísalo, jej režisér sa v Taliansku už vtedy tešil veľkej obľube a popularite. „O prvú moju senzáciu v Benátkach sa postarali Zbehovia a pútnici, písali sa vtedy 60. roky. Neskôr som uspel s Tisícročnou včelou, a tak ma talianski novinári v roku 1985 už dôverne oslovovali krstným menom. Zaslúžil sa o to aj samotný Federico Fellini, s ktorým som sa spriatelil natoľko, že ma jeden z najväčších tvorcov svetovej kinematografie považoval za brata a často ma u seba hostil,“ približuje režisér Juraj Jakubisko
Giulietta Massina ako Perinbaba a Petra Vančíková v postave Alžbetky. Foto: Bontonfilm

Bravúrna slovenčina Perinbaby


Keďže tvorba Juraja Jakubiska nebola organizátorom Benátskeho filmového festivalu neznáma, šancu dostal aj v roku 1985. Tento raz práve s rozprávkou Perinbaba. Tá na festivale získala napríklad Osobitné uznanie Sergia Trassatiho. Dôvod na oslavu však mala aj hlavná predstaviteľka Perinbaby, Giulietta Masina. „Naša rozprávka bola jej veľkým návratom na strieborné plátno po 20. rokoch, a tak si festival patrične užívala. Perinbaba bola premietaná v slovenskom znení, no niektorí novinári si mysleli, že hlas Evy Krížikovej patrí práve Giuliette, nakoľko boli veľmi podobné. Na otázku, či bolo ťažké naučiť sa po slovensky, bez zaváhania a s úsmevom odpovedala: Je to ľahký jazyk, za týždeň sa ho naučíte tak ako ja,“ spomína si na milú príhodu Juraj Jakubisko.
Legendárny let na balóne z periny. Alžbetka, Jakub a Principál - Petra Vančíková, Tobias Hoesl a Karel Effa. Foto: Bontonfilm

Ako sa Perinbaba takmer na Broadway dostala


Rozprávku si po premiére zamilovali Taliani na dlhé desaťročia, sledujú ju tam dones. Nečudo, veď z Benátok si odniesla tiež platinovú plaketu televízie RAI. Medzi cenami je aj vatikánska Gondola a mnohé ďalšie. „Spolu je to viac ako desať ocenení z filmových festivalov po celom svete. Dokonca i z miest, ktoré som osobne vôbec nenavštívil, napríklad až z ďalekého Buenos Aires,“ vymenúva režisér. Veľkej obľube sa teší aj v Nemecku, kde sa tiež spája s Vianocami. Podľa Juraja Jakubiska za to môže najmä prapôvodný námet v rozprávke bratov Grimmovcov a tiež herec, ktorý stvárnil Jakubka – Nemec Tobias Hoesl.

Aj koprodukcia so zahraničnými tvorcami teda dostala Jakubiska s Perinbabou na svetové filmové festivaly. O niekoľko desaťročí sa o našu Perinbabu začal zaujímať aj Broadway. Muzikál mal dokonca režírovať samotný Juraj Jakubisko, no pre práce na veľkofilme Bathory túto ponuku odmietol.
Každá rozprávka končí svadbou. Alžbetka a Jakub, Petra Vančíková a Tobias Hoesel. Foto: Bontonfilm

Diváci si vyžiadali pokračovanie, už je na svete


Vianoce si bez Perinbaby, Zubatej, Alžbetky, Jakubka či nezabudnuteľnej hudby nedokážu predstaviť mnohí z nás. Vyrástla na nej nejedna generácia, no maestro Jakubisko s odstupom času tvrdí, že život mu Perinbaba zmenila dlhé roky po slávnostnej premiére v Benátkach. „Diváci mi veľmi často písali listy, aby som nakrútil pokračovanie Perinbaby. Žiaľ, Giulietta Masina už nebola na našom svete. Nemohol som im vyhovieť, keďže som si nedokázal predstaviť, že by ju mala stvárniť iná herečka. Našťastie, súčasné technológie mi môj názor pomohli zmeniť. Preto prichádzam s novým príbehom, s rozprávkou 21. storočia – Perinbaba a dva svety, ktorá vráti nám všetkým aj milovanú Giliettu Masina,“ dodáva režisér. Jej slovenská premiéra je plánovaná na 3. december 2020.

Komentáre