Hudba a film

Peter Michalica, významný slovenský husľový virtuóz, má 80 rokov

"Dlhoročnú koncertnú dráhu začal rozvíjať už počas štúdia na konzervatóriu. Pôsobil ako štipendista-sólista Slovenskej filharmónie a od roku 1973 ako sólista umeleckej agentúry Slovkoncert. "

TASR, dnes 11:19
V roku 1945 sa narodil v Kremnici huslista PETER MICHALICA. Foto: TASR/Martin Baumann
Kremnica/Bratislava 10. júla (TASR) -
Už desiatky rokov patrí k najvýraznejším predstaviteľom slovenského interpretačného a koncertného umenia s rozsiahlym repertoárom od baroka až po súčasnú hudbu. Peter Michalica má za sebou množstvo domácich a zahraničných koncertných vystúpení, pričom patrí aj k rešpektovaným osobnostiam, čo sa týka teoretických názorov na hudobné umenie.

Vo štvrtok 10. júla bude mať oceňovaný slovenský husľový virtuóz a pedagóg 80 rokov.

Peter Michalica sa narodil 10. júla 1945 v Kremnici. K hudbe mal blízko od útleho detstva, keďže jeho matka hrala na klavír a bola sólistkou chrámového zboru. Hre na husliach sa začal venovať na Hudobnej škole v Kremnici, ktorú začal navštevovať ako sedemročný a jeho pedagógom bol Rudolf Ország. V rokoch 1959 – 1965 si husľovú techniku cibril na Konzervatóriu v Bratislave u pedagóga Jána Skladaného, ktorý sa mu venoval aj v rokoch 1965 – 1969, keď Michalica študoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Už v roku 1962 získal na celoštátnej súťaži 1. cenu a v roku 1966 na Medzinárodnej súťaži huslistov o cenu Carla Flescha v Londýne skončil na treťom mieste.

V rokoch 1971 – 1974 sa v hre na husliach zdokonaľoval na Konzervatóriu P. I. Čajkovského v Moskve, kde sa mu venovali Jurij Jankelevič a Maja Glezarová. Na pozvanie pedagóga Andrého Gertlera strávil rok 1975 na Kráľovskom konzervatóriu v Bruseli.

Dlhoročnú koncertnú dráhu začal rozvíjať už počas štúdia na konzervatóriu. Pôsobil ako štipendista-sólista Slovenskej filharmónie a od roku 1973 ako sólista umeleckej agentúry Slovkoncert. V rokoch 1964 – 1973 bol členom Klavírneho tria, ktoré sa v roku 1968 premenovalo na Slovenské klavírne trio. Spolupracoval v ňom s Jurajom Alexandrom, Perlou Čápovou, Milošom Starostom. S Elenou Händler tvoril v rokoch 1975 – 1989 komorné duo.

Koncertoval prakticky po celom svete, pričom v rámci týchto ciest bol hosťom mnohých medzinárodných hudobných festivalov. V 80. rokoch 20. storočia intenzívne uvádzal slovenskú husľovú tvorbu na Týždňoch novej slovenskej hudobnej tvorby.

Huslista Peter Michalica, archívne foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš


Pedagógom na VŠMU sa stal po ukončení vlastného štúdia v roku 1969, ale z ideologických dôvodov musel školu v roku 1972 opustiť. V rokoch 1982 – 1983 vyučoval ako hosťujúci profesor na Michiganskej štátnej univerzite v Spojených štátoch amerických. V americkom Detroite učil v rokoch 1985 – 1988 na Wayne State University. Od roku 1989 pôsobil opäť na VŠMU, pričom od roku 2004 ako profesor. V roku 2002 sa stal pedagógom na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne a na bratislavskom Konzervatóriu.

Pravidelne nahrával pre Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) ako aj pre nahrávacie československé resp. slovenské spoločnosti, ale tiež pre hudobné vydavateľstvá v Španielsku, Nemecku, Bulharsku, v bývalom Sovietskom zväze, či v Indii. Viackrát bol členom odborných porôt slovenských aj zahraničných husľových súťaží. Pôsobil aj ako člen festivalovej rady Bratislavských hudobných slávností (BHS).

V roku 2000 založil vo svojom rodnom dome v Kremnici koncertný cyklus Hudba pod diamantovou klenbou. Od roku 2007 v Kremnici organizoval aj Letné majstrovské kurzy pre huslistov. Je tiež dlhoročným predsedom Správnej rady Nadácie Jána Cikkera.

Peter Michalica je držiteľom Ceny Frica Kafendu (1976), Národnej ceny Slovenskej republiky (1982), titulu Zaslúžilý umelec (1986), Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (1997), alebo Ceny Pavla Straussa (2007). Prezident SR Ivan Gašparovič mu v januári 2013 udelil Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry.



Zdroje: www.hc.sk; www.htf.vsmu.sk; https://www.jan-cikker.org/nadacia-jana-cikkera/

Komentáre