Hudba a film

Nominácie na české hudobné ceny Anděl ovládol album Mira Žbirku

"Album Posledné veci figuruje v hlavných kategóriách Album, Sólový interpret a skladba Nejsi sám, v ktorej spieva aj jeho syn David Žbirka, má šancu byť Skladbou roka."

TASR, 17. februára 2023 12:31
Foto: Archív Mira Žbirku

Česká hudobná akadémia rozhodla v druhom kole hlasovania o nomináciách na Ceny Anděl Coca - Cola 2022. V treťom kole hlasovania budú akademici vyberať už len z troch kandidátov, ktorí sú nominovaní celkovo v 14 kategóriách. Výnimkou je len Sieň slávy. O jej víťazovi akadémia rozhodla už v prvom kole.

Favoritom je album Posledné veci Mira Žbirku, ktorý figuruje v hlavných kategóriách Album, Sólový interpret a skladba Nejsi sám, v ktorej spieva aj jeho syn David Žbirka, ktorý album produkoval, má šancu byť Skladbou roka. Štvrtou pre tento album je aj nominácia v kategórii Slovenský album. V kategórii, v ktorej hlasuje špeciálne zostavená slovenská akadémia, sú nominované aj albumy Deti rýb od Korben Dallas a Čierna labuť, biela vrana Richarda Müllera. TASR o tom informoval PR manažér Rado Mešša.

V najsledovanejšej kategórii Album má okrem Mira Žbirku šancu uspieť aj spevák 7krát3 s albumom II a skupina Vypsaná Fixa s albumom Kusy radosti. Spevák 7krát3 je nominovaný aj v kategóriách Sólový interpret a Videoklip, Vypsaná Fixa aj ako Skupina roku a v kategórii Rock. Českú akadémiu oslovila aj speváčka Pam Rabbit so svojou prvotinou Mom, I’m Lost, za ktorú môže sošku Anděla získať v kategóriách Sólová interpretka a Objav.

"Celkovo hlasovalo cez 440 akademikov, odborníkov z hudobnej brandže," uvádza Petra Žikovská, riaditeľka Českej národnej skupiny Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (ČNS IFPI), ktorá ceny vyhlasuje. Kto ocenenie v celkom pätnástich andělských kategóriách nakoniec získa, sa rozhodne v treťom kole hlasovania Českej hudobnej akadémie.

Slávnostné odovzdávanie Cien Anděl 2022 prebehne 15. apríla a jeho súčasťou bude už tradične množstvo hudobných vystúpení. "Snažíme sa vnímať vývoj hudby v celej jej šírke a sprostredkovávať aj hosťom v sále, aj divákom pri televíznych obrazovkách komplexný zážitok. Tradične pripravujeme originálnu scénu a pre každé vystúpenie špeciálny vizuálny support, ktorý dokonale podporí a vyzdvihne výnimočnosť jednotlivých interpretov, aj celého večera," dodáva Lucka Hájková.
Hudobné ceny Anděl odovzdajú v sobotu 15. apríla v Prahe. Foto: Zbyněk Surovec

Ceny Anděl udeľuje každoročne od roku 1991 Hudobná akadémia. Od roku 1995 sa realizujú pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 ich symbolizuje soška anjela so šalmajom od sochára Jaroslava Rónu.

Komentáre