Hudba a film

Košická Tabačka chystá festival domácich filmov

"Filmy zapojené do festivalu plánujú premietať v priestoroch Tabačky a ďalších kultúrnych centrách na Slovensku hneď, ako to umožní situácia."

TASR/Webmagazin.sk, 18. februára 2021 13:24
Na snímke kinosála v Kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik v Košiciach. Foto: TASR Maroš Černý


Verejnosť sa môže stať súčasťou filmového festivalu Sám doma, ktorý spúšťa kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik. Ako za ňu informovala Barbara Denciová, stačí natočiť krátky film. Týmto projektom chcú motivovať ľudí, aby v čase pandémie kreatívne strávili čas doma. „Vzniknuté filmy sú zároveň svedkami doby, ktorú žijeme, a cieľom je túto dobu vedome či nevedome zaznamenať,“ uviedla pre TASR.

Podľa jej slov nezáleží na technike ani žánri. Jedinou podmienkou je, aby bol film natočený doma v období obmedzení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu. Film nesmie mať viac ako desať minút a jeden tvorca sa môže zapojiť maximálne s tromi filmami. „Môže to byť detektívka z detskej izby, dokument z kúpeľne či animák s tieňom na strope. Vyzývame preto umelcov, amatérov, deti i dospelých, aby kreatívnym spôsobom využili túto neľahkú, no zaujímavú dobu,“ dodala. Verí, že práve tvorivosť a fantázia môžu ľuďom pomôcť stráviť čas zmysluplne a konštruktívne, čo pomáha udržiavať psychickú pohodu v izolácii.

Filmy zapojené do festivalu plánujú premietať v priestoroch Tabačky a ďalších kultúrnych centrách na Slovensku hneď, ako to umožní situácia. Porota zložená z odborníkov vyberie víťazov, ktorí získajú ceny. Všetky filmy budú zároveň zverejnené na internete, pričom verejnosť bude môcť hlasovať za svojho favorita, ktorý získa cenu diváka.

Predbežný termín, dokedy je možné filmy prihlasovať, je koniec marca. Podrobnejšie informácie o projekte sú zverejnené na webovej stránke www.samdoma.sk.

Komentáre