Hudba a film

Šarlatán bojuje ďalej o Oscara, Správa sa do výberu TOP 15 nedostala

"Zo zverejneného shortlistu budú americkí akademici vyberať päť filmov, ktoré sa budú uchádzať o Oscara."

TASR, 10. februára 2021 17:25
Snímka zo slávnostnej premiéry filmu Šarlatán v pražskej Lucerne 18. augusta 2020. Foto: FB Šarlatán


Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) zverejnila tzv. oscarový shortlist. Slovenský film Správa režiséra Petra Bebjaka sa do užšieho výberu 15 titulov v kategórii Najlepší medzinárodný film nedostal. V súboji o Oscara v cudzojazyčnej kategórii však naďalej zostáva český kandidát na prestížne ocenenie Šarlatán poľskej režisérky Agniezsky Hollandovej, ktorý vznikal aj v slovenskej koprodukcii.

"Dopadlo to podľa očakávaní, veľké americké médiá ostatné týždne zverejňovali predpoklady, Šarlatán sa v predikciách vyskytoval, ale náš kandidát tam často nebol," uviedol pre TASR filmový kritik Peter Konečný. To, že sa slovenská Správa nedostala do užšieho výberu zdôvodnil ďalej tým, že film nemal silné zastúpenie u ľudí, ktorí majú šancu "potlačiť" ho ďalej - filmových profesionálov, kritiky, akademikov. "Film poslaný na Oscara potrebuje mať aj niekoľko medzinárodných uvedení, nominácie na ceny, ideálne je, aby aj nejaké získal. Potom sa k nemu lobisti ľahšie dostanú, ľahšie sa vytvára cesta k väčšej informovanosti o filme," poznamenal Konečný. V prípade udeľovania Oscarov podľa neho jednoznačne platí, že dôležitá je nielen kvalita filmu, ale aj to, aby sa o ňom vedelo, a aké má nominovaná snímka pozície v rámci diskurzu, ktorý sa vedie na akademickom pódiu. "Udeľovanie Oscarov nie je olympiáda, je veľmi subjektívne, ako sa na filmové diela pozeráme. Fakt, že Šarlatán uspel neznamená, že Správa je horší alebo lepší film. O filme Agniezsky Holland sa jednoducho viac vedelo a dostal sa do povedomia," podčiarkol filmový kritik.
Na snímke zľava slovenský herec Juraj Loj a režisérka Agnieszka Holland pózujú fotografom pred projekciou slovenského životopisného filmu Šarlatán na 70. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole Berlíne 27. februára 2020. Foto: TASR/AP

Dráma Šarlatán, príbeh o liečiteľovi a bylinkárovi Janovi Mikoláškovi, inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý Hollandová nakrútila podľa scenára Marka Epsteina, sa v 93. ročníku udeľovania Oscarov bude o slávnu sošku uchádzať v konkurencii filmov z Bosny a Hercegoviny, Francúzska, Rumunska, Nórska, Dánska a Ruska. Americkí akademici do Top 15 vybrali aj filmové počiny reprezentujúce Chile, Guatemalu, Irán, Mexiko a Tunisko.

"Silného kandidáta má Bosna a Hercegovina, film Quo Vadis, Aida? zobrazuje vojnový konflikt z 90. rokov, dánsky film Druk (Chľast) je obrovský favorit, veľa sa hovorí, vďaka hereckému obsadeniu a téme, o francúzskom filme Two of Us, zaujímavú kombináciu hororového príbehu a vyrovnávania sa s genocídou v Guatemale ponúka film La Llorona," priblížil Konečný. Filmového kritika zaujal aj film Better Days o šikane na strednej škole, ktorý reprezentuje Hong Kong a nórska Nádej, ktorú minulý rok uviedol aj MFF Cinematik. "Nádej je veľký kandidát do finálovej päťky aj pre tému vyrovnávania sa s vlastným zomieraním," dodal Konečný. Oscara si podľa neho zaslúžil aj rumunský dokumentárny film Kolektív, mapujúci investigatívne vyšetrovanie smrti mladých ľudí v bukureštskom hudobnom klube v roku 2015, ktorí zahynuli pri požiari, ale zaznamenáva aj stav rumunského zdravotníctva.

Zo zverejneného shortlistu budú americkí akademici vyberať päť filmov, ktoré sa budú uchádzať o Oscara. Nominované filmy zverejní AMPAS 15. marca. Víťazov vyhlásia na 93. udeľovaní Oscarov 25. apríla.

Komentáre