Hudba a film

Režisér Peter Bebjak v spolupráci RTVS nakrúca film Jozef Mak

"V hlavnej úlohe snímky podľa románu Jozefa Cígera Hronského sa predstaví mladý talentovaný herec David Hartl."

TASR, 12. februára 2021 17:21
Na archívnej snímke herec David Hartl. Foto: TASR Jakub Kotian

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v spolupráci s DNA Production začali nakrúcať nový televízny film Jozef Mak. Vzniká na motívy rovnomenného románu Jozefa Cígera-Hronského. Príbeh, ktorého hlavným hrdinom je "človek milión" a zžiť sa s ním majú všetky vekové kategórie divákov, by sa mal na obrazovkách objaviť ešte v tomto roku. TASR o tom informoval PR manažér Stanislav Čačko.

Príbeh Jozefa Maka, človeka milión, ktorý je súčasťou zoznamu povinnej literatúry na školách celé desaťročia, začal v polovici minulého týždňa nakrúcať režisér Peter Bebjak s producentom Rasťom Šestákom. "Všetci ho poznáme, ale pravda je, že málokto ho naozaj čítal. A pritom je to úžasné dielo plné vášní všetkého druhu. Ukazuje nám hrdinu, ktorému rozumieme, človeka, akých stretávame veľa, ale o to je zaujímavejší," hovorí Šesták s tým, že tvorcovia chcú na obrazovky priniesť príbeh, ktorému porozumejú diváci všetkých vekových kategórií: "A ktorý ukáže, že slovenská klasika nám má čo ponúknuť."

Jozef Mak sa nakrúca v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, kde DNA Production pre RTVS vyrábala aj rozprávku Vianočné želanie. Ďalšími filmovacími lokáciami sú napríklad Komárno či Banská Štiavnica.

Film ponúkne zaujímavé herecké obsadenie. Hlavnú rolu Jozefa Maka stvárni Dávid Hartl, v ďalších úlohách sa predstavia aj Judit Bárdos, Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Alexander Bárta či Judita Hansman. "Výrobu zastrešuje kvalitný a filmovými kritikmi často vysoko hodnotený filmársky tím," dodal Čačko k snímke, ktorej hlavným kameramanom je Martin Rau, scenár napísal Ondrej Šulaj.
Na archívnej snímke režisér Peter Bebjak. Foto: TASR Michal Svítok

Režisér Peter Bebjak nakrútil niekoľko úspešných slovenských, či koprodukčných filmov, za ktoré získal aj medzinárodné ocenenia a výborný divácky ohlas. Ocenenia sa dočkal už jeho prvý celovečerný film Marhuľový ostrov z roku 2011. Divácky úspech aj uznanie kritiky si vyslúžili filmy Zlo, Čistič, či Čiara. Na filmovú premiéru po otvorení kín čaká jeho najnovší film Správa. Spoločnosť DNA production, ktorú vlastní spolu s producentom Rastislavom Šestákom sa podpísala aj pod úspešné televízne seriály pre slovenské i české televízie: Kriminálka Anděl, Četníci z Luhačovic, Za sklom, Odsúdené, Nevinný, pripravovaný výpravný historický seriál Slovania a ďalšie. S hercom Davidom Hartlom, predstaviteľom Jozefa Maka spolupracoval Bebjak už na filme Trhlina.

Film Jozef Mak má byť súčasťou vianočnej programovej ponuky verejnoprávnej televízie.

Komentáre