Hudba a film

Jana Kirschner má nový album Obyčajnosti

"Novinku Jana predstavila v debate v bratislavskom kníhkupectve Martinus s Martinom Pycom Rauschom, ktorý je jej dlhoročným fanúšikom. Obyčajnosti pokrstil Matúš Vallo zo skupiny Para. "

TASR, 22. marca 2024 11:28
Speváčka Jana Kirschner na archívnej snímke. Foto: TASR Michal Svítok

Jana Kirschner v posledných rokoch nezaháľala. Napísala niekoľko skvelých titulných piesní k filmom či seriálom a nahrala aj detské CD Pesničky pre Jonatána. Album Obyčajnosti vnikol počas niekoľkých mesiacov pandémie. Je oslavou každodenných dní, vecí a rituálov, ktoré v melódiách Jany Kirschner ožívajú a rozprávajú pestrým hudobným jazykom. Autorkou všetkých 11-tich piesní aj textov je Jana Kirschner.

"V živote som sa zrazu dostala do bodu, kedy všetko stíchlo. Nielen ulice Londýna, ale aj svet, ktorý som poznala. Nebolo kam lietať, ponáhľať sa a robiť si plány do budúcna. To ticho prinieslo so sebou veľa nových vecí, no okrem iného aj pocit, že konečne mám čas si v živote trochu upratať. A tak som okrem ranného behu, začala aj písať. Niekedy, keď všetci okolo mňa spali, inokedy som si našla pár minút aj počas dňa. Z nedostatku času som si spravila pracovnú metódu a vymyslela som si "15 minút". To v praxi znamenalo, že niektoré texty som naozaj nemala čas najprv písať a potom spievať. Vznikli tak akési spontánne výpovede, denníkového charakteru, niekedy ma prekvapili, aj pobavili svojou nekompromisnou pravdivosťou," prezradila Jana Kirschner.
Jana Kirschner pokrstila v Bratislave nový album Obyčajnosti. Foto: Viktor Cicko

Rovnako spontánne ako skladby vznikli, boli aj nahraté. Slobodné, farebné, organické. Bez plánu a bez mapy. "Pri nahrávaní sme chceli byť slobodní, bolo to vo vzduchu, nanosili sme do Eddieho štúdia všetky nástroje, čo sme našli a čo sme nemali, sme si požičali a jednoducho sme začali hrať. Nepremýšľali sme o tom, aké to má byť, ani aké to bude. Išli sme po melódii, no hlavne sme z toho museli mať radosť. Pesničky majú svoj výrazný rukopis a napriek mnohým folklórnym melódiám, ide neomylne o moderný zvuk, ktorý odvážne a úplne slobodne prekračuje hranice," vysvetlila Jana.

„Album je celý v slovenčine a ponúka nahliadnutie do každodenných radostí aj starostí na veci a témy, s ktorými sa mnohí z nás dokážu stotožniť. Práve preto názov Obyčajnosti. Je to album, ktorý sa na nič netvári ani nehrá, a práve vo svojej obyčajnosti je vlastne neobyčajný. Jeho drevený, akustický sound pozýva poslucháča na prechádzku mimo vychodených trás. Najviac ma baví hrať sa so slovami. Slovenčina mi prirástla k srdcu a cítim, že mi konečne nič nebráni písať tak, ako mi to ide v hlave. Je to krásny jazyk a po rokoch s ľahkosťou viem, aké slová kde uložiť, čo ako bude znieť. A už to jednoducho plynie samo,“ zverila sa Jana Kirschner.
Nový album Jany Krischner pokrstil v Bratislave Matúš Vallo zo skupiny Para. Foto: Viktor Cicko

Novinku Jana predstavila v debate v bratislavskom kníhkupectve Martinus s Martinom Pycom Rauschom, ktorý je jej dlhoročným fanúšikom. Obyčajnosti pokrstil Matúš Vallo zo skupiny Para. Na najnovšom hudobnom počine bratislavskej kapely sa totiž Jana Kirschner zhostila úlohy producentky.

Art work na cover albumu Jana Kirschner vymyslela spolu so svojimi dcérami. "Fotky do bookletu nafotila Matilda aj Eddie a všade je cítiť celú rodinu. Spolu pracujeme aj žijeme a ja už dávno nie som iba JANA KIRSCHNER. Som síce umelkyňa, ale aj matka. Od začiatku som chcela, aby aj toto bolo na albume cítiť. Chcela som byť otvorená a svoja a bez tejto časti puzzle by to nefungovalo. Vďaka mojim dcéram je album Obyčajnosti taký aký je. Som matka, dospelá žena a neľutujem ani minútu z tejto cesty," uzatvára speváčka.
Novinku Obyčajnosti Jana predstavila v debate v bratislavskom kníhkupectve Martinus s Martinom Pycom Rauschom, ktorý je jej dlhoročným fanúšikom. Foto: Viktor Cicko

JANA KIRSCHNER - OBYČAJNOSTI TOUR 2024


03.04. Banská Bystrica, Záhrada CNK
04.04. Lučenec, Synagóga
05.04. Košice, Tabačka
06.04. Žilina, Nová Synagóga
07.04. Praha, Lucerna Music Bar
09.04. Brno, Fléda
11.04. Bratislava, Stará Tržnica
12.04. Bratislava, Stará Tržnica

Nový singel a videoklip Pany Kirschner z albumu Obyčajnosti sa volá Struny.

Komentáre