Hudba a film

GUnaGU uvádza 100. premiéru, je ňou Kabaret Best Of GUnaGU

"V kabaretnom programe zostavenom z fragmentov najúspešnejších hier divadla sa predstavia Viktor Horján, Zuzana Šebová, Petra Dubayová iautor a režisér, zakladateľ divadla Viliam Klimáček."

TASR, včera 12:16
Na snímke komédia s názvom Dištanc (Posledný film z Hollywoodu) v podaní bratislavského divadla GUnaGU. Foto: TASR Ján Krošlák

Výberom toho najlepšieho zo svojej histórie oslavuje 40 rokov na scéne bratislavské Divadlo GUnaGU. V poradí 100. premiérou divadla bude v sobotu predstavenie s názvom Kabaret Best Of GUnaGU 1985 - 2025.

V kabaretnom programe zostavenom z fragmentov najúspešnejších hier divadla sa predstavia Viktor Horján, Zuzana Šebová, Petra Dubayová/alt. Anna Magdaléna Hroboňová, Adam Hilek i sám autor a režisér, zakladateľ divadla a jeho umelecký šéf Viliam Klimáček.

Divadelník a dramatik, ktorý kabaretom sprevádza, potvrdzuje, že sa diváci môžu tešiť na texty nielen komické, plné absurdného, čierneho humoru, ale aj vážnych momentov reflektujúcich históriu divadla, ale aj ostatné desaťročia Slovenska. „Fragmenty komické, ale aj vážne a lyrické ukazujú divadlo GUnaGU tak, ako ho pozná publikum už 40 rokov - dokáže hovoriť aj o najnaliehavejších problémoch našej doby s humorom,“ podčiarkuje Klimáček.

„Vybrať ukážky zo štyridsiatich rokov existencie divadla GUnaGU, ktorého prežitie sprevádzané neustálym hľadaním novým tém a foriem a snáď aj ich objavovaním považujeme za čosi blízke zázraku, je to najťažšie, čo som kedy robil,“ priznáva Klimáček. „A nazvať to tým najlepším z našej histórie je prinajlepšom trúfalosťou, ale ako hovorieval pán režisér Bednárik, ktorý rád chodieval do našej pivnice ochkajúc, že nám tu raz zavedie eskalátor - kto už ma pochváli, ak nie ja sám?“ dodal autor a režisér s tým, že chcel divákom len pripomenúť scény, na ktoré už možno zabudli.

Predstavenie venoval kolegom, ktorí už nie sú medzi nami a s GUnaGU roky spolupracovali. Sú medzi nimi napríklad Daniel Heriban, scénograf Aleš Votava či fotograf Ctibor Bachratý. Kostýmy a scénu navrhla Silvia Makovická.

„Výber piesní, ktoré zazneli na javisku divadla počas štyroch dekád, elektronicky remixoval dvorný skladateľ divadla Slavo Solovic, vizuálnu stránku a videoart predstavenia s pomocou AI vytvoril Juraj Demovič,“ uvádza divadlo k predstaveniu, v ktorom hrá najstaršia aj najmladšia generácia hercov GUnaGU vrátane študentov Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave.










Na archívnej snímke režisér Viliam Klimáček číta úryvok z diela Érica Vuillarda Program dňa počas Noci literatúry v v Divadle GunaGu. Foto: TASR Dano Veselský

Komentáre