Hudba a film

Filmový festival inakosti bude najväčší v histórii

"Patrónkou podujatia takmer od jeho samého začiatku v roku 2009 je herečka Zuzana Kronerová. "

TASR, 25. októbra 2023 12:44
Filmový festival inakosti bude v Braislave od 22. do 28. novembra 2023. Foto: FB Filmový festival inakosti

Najväčším vo svojej histórii bude Filmový festival inakosti (FFI) 2023. V poradí 17. ročník so sloganom Inakosť spája prinesie viacero noviniek, ocenené snímky i kultové diela. Premietne ich od 22. do 28. novembra v piatich klubových kinách v širšom centre Bratislavy. Informovali o tom organizátori na stredajšej tlačovej konferencii.

Riaditeľka festivalu Zita Hosszúová avizovala viac než 30 dlhometrážnych, vyše 40 krátkometrážnych filmov a bohatý sprievodný program. Prvýkrát sa stáva súčasťou festivalu inKonferencia zameraná na práva a postavenie LGBTI+ ľudí. "Špeciálnym sprievodným programom bude Industry program pre študentov filmových škôl, kde budú mať možnosť zoznámiť sa s tým, ako sa scenáristicky a režijne chopiť queer postáv v ich tvorbe," dodala Hosszúová.

Patrónkou podujatia takmer od jeho samého začiatku v roku 2009 je herečka Zuzana Kronerová. "V každej normálnej krajine takýto festival existuje, a možnože nie jeden. Podporujem inakosť ako takú a som dosť znepokojená z toho, že v našej krajine ideme akýmsi spätným chodom, smerom do stredoveku. Dúfam, že sa to zmení," poznamenala herečka.

Podporu FFI vyjadril aj jeho ďalší patrón Richard Stanke. Festival s kvalitnými filmami tiež označil za jednu z akcií, ktorá by mala búrať predsudky. "Vzájomná úcta, rešpekt by mala byť súčasť nášho života," podčiarkol Stanke.

Dejiskom FFI 2023 budú Slovenská národná galéria, kde počas rekonštrukcie premieta Kino Lumiére, kinosála FTF VŠMU, ale aj kiná Mladosť, Nostalgia a Film Europe.

Komentáre