Hudba a film

Daaaaaalí!

"Mystifikačná jazda naprieč realitami ako pocta Salvadorovi Dalímu."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 17. mája 2024 15:16
Foto: Daaaaaalí!
Filmový portrét Salvadora Dalího, hravý a neuchopiteľný ako samotný excentrický umelec, sa predstaví v predpremiére na 9. ročníku Crème de la Crème - dni francúzskeho filmu, ktorý sa uskutoční od 29. mája do 2. júna 2024 v kinách po celom Slovensku. Fiktívny dokument s príznačným názvom DAAAAAALÍ následne prinesie distribučná spoločnosť FILM EUROPE od 6. júna do kín, kde si ho dosýta užijú najmä fanúšikovia vycibreného montypythonovského dada humoru.

Sen ako film, film ako senV spletitej skladačke z prekrývajúcich sa snových sekvencií a nepredvídateľných skokov v čase, keď samotného umelca stvárňuje päť rôznych hercov, sa realita mieša s fantáziou a režisér divákom servíruje príbeh rovnako originálny a výnimočný, ako sú obrazy surrealistického majstra. Mladá francúzska novinárka (Anaïs Demoustier) sa opakovane stretáva so Salvadorom Dalím kvôli projektu dokumentárneho filmu, ktorý sa ale nikdy nezačne natáčať. Umelec si totiž kladie stále bizarnejšie požiadavky a redaktorka musí vymýšľať čoraz dômyselnejšie finty, aby jej Dalí poskytol sľúbené interview. Pri každom z mnohých stretnutí Dalí rozhovor predčasne ukončí a požaduje, aby mu producent prisľúbil, že rozhovor bude nakrútený „najväčšou kamerou na svete". Medzitým majster navštívi večierok, kde istý kňaz rozpráva o neustále sa opakujúcom sne. Film sa premieňa na zábavnú nočnú moru, v ktorej je sen súčasťou filmu, film súčasťou príbehu, príbeh súčasťou sna a tak ďalej stále dookola.O tvorcoch

Kto iný by mohol natočiť takúto duchaplnú poctu slávnemu surrealistovi Salvadorovi Dalímu ako francúzsky majster absurdného humoru Quentin Dupieux (Guma; Mucha v kufri; Neuveriteľné, ale pravdivé), ktorý je pod umeleckým menom Mr. Oizo známy aj ako tvorca elektronickej hudby a DJ. „Nemám Dalího genialitu. Takže môj film je vo všetkej skromnosti pokusom vzdať mu čo najbláznivejšiu a najslobodnejšiu poctu,“ hovorí Quentin Dupieux, ktorý postavu Salvadora Dalího zveril hneď pätici hercov (Gilles Lellouche, Edouard Baer, Jonathan Cohen, Pio Marmaï, Didier Flamand). Divácky zážitok umocňuje hudba elektronického hudobníka Thomasa Bangaltera (Daft Punk).

Nenechajte si ujsť toto hravé a svižné filmové dielo, ktoré vám síce zamotá hlavu, ale užijete si každú jeho minútu. Ideálna príležitosť sa núka práve počas blížiacej sa filmovej prehliadky Crème de la Crème - dni francúzskeho filmu.

Film finančne podporila Kreatívna Európa - MEDIA.

POVEDALI O FILME
★★★★ „Rozkošné. Film, ktorý by Buñuel určite ocenil.“
Variety

★★★★ „Divné, vtipné a úplne úžasné.“
Cinema Teaser


Film bol uvedený v Oficiálnom výbere poroty MFF v Benátkach 2023.

KDE JE MOŽNÉ FILM VIDIEŤ
• Film uvedieme v predpremiére na 9. ročníku Crème de la Crème - dni francúzskeho filmu, ktorý sa uskutoční od 29. mája do 2. júna 2024 v kinách po celom Slovensku.
• Do celoslovenskej distribúcie vstupuje 6. júna 2024.
• Priebežne aktualizované termíny premietania v rámci SR nájdete na stránke filmu na webe Film Europe.

Komentáre