Hudba a film

Boris Farkaš, herec, dabér, ale aj výtvarník, bude mať 70 rokov

"Je dlhoročným členom bratislavského Divadla Astorka Korzo´90. "

TASR, 4. júla 2024 11:31
Boris Farkaš. Foto: TASR/Michal Svítok

Účinkoval v mnohých televíznych filmoch a seriáloch. Svoj hlas prepožičal viacerým obľúbeným filmovým a seriálovým postavám, napríklad poručíkovi Dempseymu alebo bývalému detektívovi Adrianovi Monkovi. Je dlhoročným členom bratislavského Divadla Astorka Korzo´90.

Vo štvrtok 4. júla bude mať Boris Farkaš, divadelný a filmový herec, ale aj dabér či výtvarník, 70 rokov.

Narodil sa 4. júla 1954 v obci Ratková, ale vyrastal v Prešove, kde jeho rodičia pôsobili ako herci. Aj napriek tomu, že pochádzal z hereckej rodiny, o profesii herca spočiatku neuvažoval. Na gymnáziu však zistil, že nevyniká v predmetoch ako matematika, chémia či fyzika, tak sa napokon rozhodol po maturite študovať na škole, kde sa s prírodnými vedami nemusí zaoberať.

Na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 1979, ho však zobrali až na tretíkrát. Jeho prvý hereckým pôsobením bolo Divadlo Andreja Bagara v Nitre, v ktorom hral v rokoch 1979 - 1981. Od roku 1981 bol členom činohry bratislavskej Novej scény.
Na archívnej snímke Anna Šišková a Boris Farkaš počas skúšky drámy Žltá ľalia v bratislavskej Astorke. Foto: TASR Vladimír Benko

Členom hereckého súboru Divadla Astorka Korzo '90 v Bratislave sa stal v roku 1990. Hral v inscenáciách Višňový sad, Mandragora, Idiot, Zámok, Sen svätojánskej noci, Platonov, Mesiac na dedine, Rómeo a Júlia, alebo Milovníci. Za svoj výkon v hrách Scény z domu Bessemenovovcov - Meštiaci a Vražda sekerou v sv. Peterburgu - Zločin a trest dostal divadelné ocenenie Dosky.

Účinkoval tiež v divadelných hrách prozaika Rudolfa Slobodu Armagedon na Grbe a Macocha, ktoré naštudoval Juraj Nvota. Zahral si aj vo filme Dušička, ktorý v roku 1995 nakrútil Nvota opäť podľa Slobodovej predlohy.
Boris Farkaš na archívnej snímke z roku 2011. Foto: TASR Pavel Neubauer

Pred kamerou sa však prvý raz predstavil už v roku 1977, keď si zahral v televíznych filmoch Priateľka mojej dcéry, Lavína, Biele vrany či v seriáli Rachotilkovia. V roku 1979 sa predstavil vo filmovej dráme A pobežím až na kraj sveta, ktorú nakrútil Peter Solan. Jednu z postáv stvárnil aj v rozprávke Soľ nad zlato (r. Martin Hollý, 1982). Po boku Maroša Kramára či Ladislava Chudíka si zahral vo filme Výlet do mladosti (r. Pavol Haspra, 1983).

Do rozsiahlej filmografie Borisa Farkaša patrí tiež napríklad komédia Konečná stanica (r. Jiří Chlumský, 2004), filmové drámy Ticho (r. Zuzana Liová, 2005) a Rozhovor s nepriateľom (r. Patrik Lančarič, 2007) či ďalšia komédia z roku 2023 Villa Lucia, ktorú režíroval Michal Kollár.

Zahral si aj v televíznych seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade (2007 - 2008), Kriminálka Staré mesto (2010 - 2013), Dr. Dokonalý (2012), Zlodeji detí (2013), Delukse (2021) alebo Prokurátorka (2023).
Na archívnej snímke herci Robo Jakab a Boris Farkaš. Foto: TASR Štefan Puškáš

Ako glosátor vystupoval v televíznych reláciách Aj múdry schybí, Úsmev, prosím!, 7EDEM s. r. o., Takí sme boli či Milujem Slovensko.

Boris Farkaš je nielen herec, ale aj výtvarník a karikaturista. Jeho ilustrácie zdobia napríklad knihu jeho dcéry herečky Kristíny s názvom "Som mama".
Komentáre