Hudba a film

Billy Barman vydali nový album Galéria duševného zdravia

"Predstavili aj odvážny videoklip plný erotických scén k skladbe Hory medzi nami."

TASR, 27. marca 2024 11:14
Skupina Billy Barman na odovzdávaní cien Radio_Head Awards 2023. Foto: FB Billy Barman

Nový album kapely Billy Barman je zrkadlom doby, ktorú žijeme. Obsahuje jedenásť skladieb vrátane aktuálneho singla Hory medzi nami. Pieseň o pochybnostiach vo vzťahu sprevádza prekvapivo odvážny videoklip režiséra Juraja Mráza, v ktorom sa za zobrazenou vášňou a nahotou skrýva hlbšia myšlienka.

Ako prezrádzajú členovia skupiny Billy Barman, Hory medzi nami bola jednou z prvých skladieb nového albumu, na ktorých začali pracovať. "Táto pieseň mala veľmi dlho pracovný názov Galéria duševného zdravia. Skica vznikla ešte v roku 2020 tesne po festivale Grape, na ktorom vznikla táto hláška. Napokon síce tento motív z textu piesne ustúpil, no použili sme ho ako názov albumu," prezradil gitarista a skladateľ Jozef Vrabel. Priznáva tiež, že pieseň sa nerodila úplne ľahko: "Viackrát sme ju odložili a potom skúšali dokončiť. S finálnou verziou nám veľmi pomohol producent Marek Rakovický."

Videoklipom proti predsudkom


Vizuál k piesni kapela zverila do rúk režiséra Juraja Mráza a ten sa svojej úlohy chopil vo veľkom štýle. Spolu s kameramanom Oliverom Záhlavom natočil videoklip plný dotykov a jemnej erotiky. Nie je však len o sexe, ale aj o slobode, o otvorenosti bez nálepkovania a láske, ktorá má mnoho podôb a prejavov.

"Môcť milovať, koho chceme, je v dnešnej dobe, bohužiaľ, ešte stále výsada heterosexuálne orientovaných ľudí. Akékoľvek iné 'zriadenia lásky' sú často osočované, odmietané či dokonca zakázané. Mojou snahou je rôzne koncepty lásky a sexu normalizovať a ukázať krásu, ktorú v sebe skrývajú. Snažil som sa v klipe sústrediť na momenty, ktoré sú často tabuizované," približuje svoj zámer režisér Juraj Mráz. "Pôvodný scenár mal pracovný názov 'Hotel Sloboda'. Za dverami tohto hotela malo byť všetko dovolené. Myslím, že sme dali von 'very soft' verziu. Všetko, na čo sme my a režisér chceli poukázať, sa však podarilo do klipu dostať," teší sa Juraj Podmanický.Vzniku nového albumu predchádzali personálne zmeny v skupine. Do zostavy prišla mladá talentovaná basgitaristka Laura Jašková, ktorá svojím prístupom ovplyvnila okrem iného aj doposiaľ zaužívaný proces skladania nových skladieb.

Texty na albume Galéria duševného zdravia vychádzajú z osobných zážitkov a skúseností členov kapely, no zároveň reflektujú dobu možno najviac v ich doterajšej diskografii. Príkladom je hneď úvodná skladba Hadi inšpirovaná falošnými prezliekačmi kabátov a klamármi v slovenskej politike a celkovou atmosférou v spoločnosti. "Za omyly nie vždy sa trestá, zalomili kľúče od mesta, pustili sem starý známy smrad. Čaká nás kľukatá cesta, zobrali nám kľúče od mesta, na kostolných vežiach sa vracia potichu čas," spieva Juraj Podmanický v refréne pesničky.

Billy Barman album Galéria duševného zdravia predstavia aj na rovnomennom turné, počas ktorého odohrajú trinásť koncertov – desať na Slovensku a tri v Čechách. Prvý sa uskutoční už 29. marca v Martine. Hosťom turné bude The Curly Simon. Turné vyvrcholí koncertom v Starej tržnici v Bratislave, kde skupina nový album aj pokrstí.

Billy Barman – Galéria duševného zdravia Tour 2024:


29. 3. – Martin, Barmuseum
30. 3. – Nitra, Domof Creativity
6. 4. – Piešťany, Žiwell Kursalon
9. 4. – Praha, Lucerna Music Bar
10. 4. – Brno, Fléda
12. 4. – Trnava, Malý Berlín
13. 4. – Trenčín, Hviezda
19. 4. – Prešov, Stromoradie
20. 4. – Banská Bystrica, Záhrada
24. 4. – Olomouc, Jazz Tibet Club
26. 4. – Košice, Tabačka
27. 4. – Žilina, Stanica-Zárečie
30. 4. – Bratislava, Stará tržnica


Komentáre