Ekológia

Situácia v Demänovskej ľadovej jaskyni sa od vlani veľmi nezmenila

"Jaskyniari do Demänovskej ľadovej jaskyne nosia sneh. Čiastočne tým nahrádzajú nedostatok prirodzených zrážok vo vhodnom období. "

TASR, 2. septembra 2021 11:57
Na archívnej snímke priestory Demänovskej ľadovej jaskyne slobody v Nízkych Tatrách. Foto: TASR - Andrej Galica

V Demänovskej ľadovej jaskyni sa nachádza porovnateľné množstvo ľadu ako minulý rok. Najviac ľadu je plošne v tzv. Spojovacej chodbe, čo minulý rok nebolo. Pre TASR to uviedol riaditeľ Správy slovenských jaskýň Ján Zuskin.

"Ak to porovnáme s posledným extrémom, čo sa týka maximálneho množstva ľadových výplní, tak to bolo v zime na prelome rokov 2005/2006. Vtedy bol ich objem v jaskyni približne 1000 metrov kubických. Nachádzali sa na ploche asi 1400 metrov štvorcových," povedal Zuskin. Doplnil, že od tej zimy každoročne prevláda odtápanie ľadu, postupne sa zmenšujú všetky parametre.

Jaskyniari do Demänovskej ľadovej jaskyne nosia sneh "v rozumnom rozsahu". Zuskin hovorí, že čiastočne tým nahrádzajú nedostatok prirodzených zrážok vo vhodnom období. Využívajú ho na utesnenie pomaly sa otvárajúcich puklín a skalných sutí v najnižších, zaľadnených partiách jaskyne.

"Snažíme sa maximálne zabrániť prúdeniu teplejšieho vzduchu z nezaľadnených častí, ktoré urýchľuje odtápanie ľadu. Sneh zároveň udržuje prechladenie, resp. spomaľuje ohrievanie skalného masívu, v ktorom sú jaskynné priestory vytvorené," vysvetlil Zuskin.

Na snímke ľadová výzdoba Demänovskej ľadovej jaskyni slobody v Nízkych Tatrách. Foto: TASR - Andrej Galica


Riaditeľ SSJ nepredpokladá, že jaskyňa bez ľadovej výzdoby v dohľadnej dobe nebude. To by globálne otepľovanie muselo dosiahnuť takú úroveň, že by sa už na Slovensku nevyskytovali mrazivé dni. "Vždy sa aspoň v priestoroch východu z jaskyne vytvoria ľadové náteky a vertikálne ľadové formy, i keď by už neboli celoročné tak, ako je to od jej sprístupnenia," zhodnotil Zuskin.

K zaľadneniu jaskýň dochádza vtedy, keď sa do ich prechladeného vnútra dostane dostatok vody. Jaskynné chodby Demänovskej ľadovej jaskyne majú od svojich otvorov na povrchu klesajúci charakter, umožňujú chladnému, ťažšiemu vzduchu vtekať do jej najnižších častí, vysvetľuje Zuskin.

Pokračuje, že prírodné procesy na povrchu, hlavne dlhodobý trend otepľovania vonkajšej klímy, spôsobujú, že sa v danom území nevyskytuje dostatočný počet mrazivých dní tak, aby došlo k prechladeniu materskej horniny. Nižšie je aj množstvo snehových zrážok v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Priesaková voda je tu podľa Zuskina jediný zdroj, z ktorého sa môže vytvárať ľad.

"Dôležitý a nezanedbateľný činiteľ sú aj intenzívne letné búrky, kvôli ktorým sa v krátkom čase dostane do jaskyne pomerne veľké množstvo vody a tá spôsobuje ohrievanie prostredia a spôsobuje aj urýchlené odtápanie. Teda prevláda odtápanie ľadu nad jeho prírastkami," vysvetlil Zuskin.


Komentáre