Ekológia

Po 52 rokoch navštívila Zemplín labuť malá spoza polárneho kruhu

"Tento migrujúci druh vídať na území Slovenska veľmi zriedkavo. Za posledných 114 rokov ju u nás pozorovali len desať krát. "

TASR/Webmagazin.sk, 16. marca 2021 13:15
Na ilustračnej snímke labuť veľká. Foto: TASR Dano Veselský

Ornitológovia pozorujúci jarnú vtáčiu migráciu na Senianskych rybníkoch na dolnom Zemplíne zaznamenali počas uplynulého víkendu medzi prilietajúcimi operencami i raritu. Po viac ako 50 rokoch oblasť navštívila labuť malá. Informuje o tom spoločnosť Avescentrum Senné na sociálnej sieti.

"Jarná migrácia priviala počas prvej polovice marca do Senianskej depresie aj prekvapenie. Okrem obrovských kŕdľov husí bieločelých, toľko očakávaných žeriavov popolavých, lyžičiarov bielych, bocianov čiernych, cíbikov, bojovníkov sa na zamokrených poliach neďaleko Senného objavili aj dve labute malé (Cygnus columbianus)," priblížili ornitológovia s tým, že tento migrujúci druh vídať na území Slovenska veľmi zriedkavo. Aktuálne pozorovanie je od roku 1907 len desiatym. Na Zemplínskej šírave ju naposledy zaznamenali pred 52 rokmi v totožný deň, 14. marca.

"Labuť malá je podobná labuti spevavej, je od nej o niečo menšia a líši sa rozsahom žltého sfarbenia na zobáku. Hniezdi v tundre, za polárnym kruhom," doplnili ornitológovia.

Komentáre