Ekológia

LETO 2023 ZLOMILO REKORD: Patrí medzi najteplejšie na Slovensku

"Mimoriadne teplý september sa prejavil aj na Lomnickom štíte, kde SHMÚ nezaznamenal ani jeden deň so snehovou pokrývkou, čo sa od roku 1951 stalo iba raz."

TASR, 6. októbra 2023 11:33
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Tohtoročné leto sa zaradilo medzi najteplejšie letá v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Nebolo však rekordne teplé. Maximálna teplota vzduchu bola 36,5 stupňa Celzia, minulý rok to bolo aj 40 stupňov Celzia. Vyhlásili to na štvrtkovej tlačovej konferencii klimatológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) s tým, že zaznamenali mimoriadne teplý september.

Počty letných dní, nad 25 stupňov Celzia, vykazovali štatisticky normálne až podnormálne hodnoty, uviedol klimatológ Peter Kajaba. Tropických dní, nad 30 stupňov, vykazovali na väčšine územia štatisticky normálne, na západe krajiny nadnormálne, na strednom Slovensku lokálne podnormálne počty oproti priemerným hodnotám z rokov 1991 až 2020. Na juhozápade zaznamenali podľa Kajabu dlhé série po sebe idúcich tropických dní, a to v čase od 13. do 28. augusta.

"Sucho bolo v tomto lete prerušované," skonštatoval klimatológ Pavol Faško. Na začiatku júna boli veľmi suché podmienky najmä v Michalovciach a Orechovej. V západnej časti Slovenska bolo v prvej júnovej dekáde veľmi až extrémne vlhko. Druhá polovica mesiaca bola podľa klimatológa normálne až mierne suchá na väčšine Slovenska, krátkodobo bolo extrémne sucho len v Oravskej Lesnej a veľmi sucho bolo najmä na východnom Slovensku.

V júli boli na väčšine územia normálne až mierne suchá s výnimkou Žiaru nad Hronom a Senice, kde boli extrémne. V auguste prevažovali už normálne až mierne vlhké podmienky. Veľmi vlhko až extrémne bolo v okolí Popradu, Orechovej, Michalovciach, ale aj na Považí. V Poprade v auguste predstavoval úhrn atmosférických zrážok až 200 milimetrov, najviac od roku 1951, podotkol Faško.

Upozornil na tohtoročný september, ktorý sa podľa neho radí k mimoriadne najteplejším. Priemerná mesačná teplota bola na Slovensku totiž až 17 stupňov Celzia. V Hurbanove bola priemerná teplota vzduchu v uplynulom mesiaci až 19,7 stupňa Celzia. Tým sa podľa klimatológov radí k najteplejším septembrom od začiatku meraní, od roku 1871.

Mimoriadne teplý september sa prejavil aj na Lomnickom štíte, kde SHMÚ nezaznamenal ani jeden deň so snehovou pokrývkou, čo sa od roku 1951 stalo iba raz. Ako spresnil Faško, minulý mesiac sa v stanici Lomnický štít vyskytli len štyri mrazové dni, zatiaľ čo v stanici Chopok ani jeden.

Komentáre