Ekológia

Na najvyššie slovenské hory prišli horúčavy, teploty dosiahli rekordy

"Rekordy padajú aj na Chopku, kde bol vyrovnaný septembrový rekord najvyššej priemernej dennej teploty (14,7 stupňa Celzia), uviedol SHMÚ."

TASR, 12. septembra 2023 13:12
Na snímke výhľad z Chopka na Nízke Tatry. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Na najvyšších horách na Slovensku je v týchto dňoch zaznamenávané extrémne teplé počasie. Lomnický štít zaznamenal tri dni za sebou priemernú dennú teplotu nad desať stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Podotkol, že v sobotu (9. 9.) aj v nedeľu (10. 9.) bola na spomínanej stanici zaznamenaná vôbec najvyššia priemerná denná teplota za september v histórii meraní, oba dni zhodne 11,1 stupňa Celzia. "Rekordy padajú aj na Chopku, kde bol vyrovnaný septembrový rekord najvyššej priemernej dennej teploty (14,7 stupňa Celzia)," dodal SHMÚ.

Priblížil, že vysoké sú aj denné maximá. Na Lomnickom štíte zaznamenal v pondelok (11. 9.) nad 14 stupňov Celzia, čo je podľa ústavu v septembri mimoriadne zriedkavá hodnota. "Veľmi teplé počasie bude vo vysokých polohách pokračovať aj utorok a v stredu (13. 9.), ale už o málo chladnejšie ako cez víkend a vo štvrtok (14. 9.) sa po prechode studeného frontu ochladí ešte výraznejšie," doplnil.

Komentáre