Cestovanie

Pohladkať tigra či lamu? V ZOO na Liptove je to možné

"Zvieratá, ktoré v liptovskej kontaktnej zoo ľudia stretnú sa narodili v ľudskej opatere a prítomnosť ľudí je pre ne spojená s bezpečím a dostupnou potravou."

TASR, 12. februára 2017 11:00
Na snímke ťava dvojhrbá v ZOO Kontakt Liptov. Foto: TASR/Romana Buganová
Pod mottom "Prevediem ťa svetom zvierat tak, ako si to ešte v žiadnej zoo nezažil" ponúka najväčšia kontaktná zoologická záhrada na Liptove možnosť držať zvieratká v náručí, pohladiť ich aj nakŕmiť. V ZOO Kontakt pri Liptovskom Mikuláši môžu návštevníci zažiť život zvierat úplne z blízka, stačí im len kúsok odvahy.

"Naša zoologická záhrada je otvorená už štyri roky. V súčasnosti sa tu staráme o približne 120 druhov zvierat a celkom 480 kusov. Najväčší záujem majú návštevníci o šelmy - tigra, pumu, levy a o papagáje. Máme však aj bežné zvieratká, napríklad koníky, hydinu alebo prasiatka," povedal pre TASR ošetrovateľ a vedúci prevádzky Tomáš Vatycha. Ošetrovatelia sa snažia vzbudiť u detí pozitívny vzťah ku všetkému živému a zvrátiť negatívny trend v dobe plnej techniky, kedy je možnosť priameho kontaktu so zvieratami obmedzená.

V ZOO Kontakt Liptov sa môžete zblížiť aj s papagájmi. Foto: TASR/Romana Buganová


Zvieratá, ktoré v liptovskej kontaktnej zoo ľudia stretnú sa narodili v ľudskej opatere a prítomnosť ľudí je pre ne spojená s bezpečím a dostupnou potravou. "U nás je možné ísť ku zvieratám, ten kontakt je dovolený, ale nie za každú cenu. Poznáme nálady zvierat a keď vidíme, že sú unavené, odporučíme návštevníkom, aby počkali a prišli neskôr. Zviera nie je stroj a keď sa oň staráte s láskou, potom vám to vráti," upozornil s tým, že často opatrujú zvieratá, ktoré boli zranené, sú choré alebo by z iných dôvodov bez človeka neprežili.

"Z najväčšej diaľky pochádzajú austrálske kengury, potom sú to lamy a nosále z Južnej Ameriky alebo medvedíky čistotné zo Severnej Ameriky. Z Afriky máme zas levy alebo servala. Je to rôzne, zvieratá pochádzajú z takmer celého sveta," skonštatoval Vatycha s tým, že v súčasnosti zabezpečuje chod zoologickej záhrady 20 ošetrovateľov. Pri starostlivosti je podľa neho dôležité naštudovať si problematiku, dbať na pestrú stravu a vedieť rozpoznať potreby zvierat.

So zvieratami sa dostanete do priameho kontaktu. Na snímke je kuna skalná. Foto: TASR/Romana Buganová


Aby sa z človeka stal vynikajúci ošetrovateľ zvierat, musí mať prirodzený vzťah k prírode a záujem študovať. "Starať sa o zvieratá je výzva. Každé má svoju individualitu, čo je potrebné si odsledovať," dodal. Najnovší tohtoročný prírastok tvoria dvojičky kosmáča.

ODPORÚČAME TIEŽ:
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z Košíc do Spišskej Novej Vsi
Liptov ponúka viac ako 170 kilometrov tratí pre bežkárov
Nekonečné čakanie na vlek? Štyri miesta, kde sa určite nebudete tlačiť
OBRAZOM: Pozrite si novú atrakciu Hamburgu. Stavali ju 10 rokov

Komentáre