Cestovanie

Zaspomínajte si na dovolenku počas skvelého eurovíkendu

"Aj jesenné cestovanie môže byť dokonalým oddychom a spoznávaním atmosféry krásnych miest."

, 23. septembra 2012 8:00
Paríž Foto: TASR
Koniec leta nemusí uzavrieť aj dovolenkové obdobie. Na svete je množstvo miest, ktorých atmosféru sa oplatí zažiť. Stačí len jeden víkend na spoznávanie najkrajších metropol. Vyviezť sa až na vrch Eiffelovej veže, prejsť sa Červeným námestím v Moskve alebo si užiť nespútanú voľnosť Amsterdamu. Niektoré destinácie jednoducho nikdy nevyjdú z módy.

Červená je jednoducho vzrušujúca


Voči Moskve sa ešte stále objavujú predsudky, ale po návšteve tejto metropoly sa určite vytratia. Jedinečná architektúra odlišuje Moskvu od ostatných európskych veľkomiest a dodáva jej dávku nezabudnuteľnosti. Je vhodná najmä pre tých, ktorí doma nevedia minúť výplatu.

Moskva Foto: TASR
Určite sa oplatí vidieť Červené námestie, Moskovský Kremeľ, Múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina a všetky slávne chrámy, ale výplata sa predsa len najlepšie míňa v dvoch najvyhlásenejších obchodných domoch GUM a Treťjakovská pasáž.

Ak sa karta stále nevyčerpá, treba sa presunúť do dobrej reštaurácie. Podľa britského Restaurant Magazine nie sú ruské reštaurácie práve najlepšou voľbou, ale keď si treba vybrať, tak určite Varvary. Tá sa v rebríčku najlepších reštaurácií v roku 2012 umiestnila na šesťdesiatom mieste, pred ňou už žiadna ruská reštaurácia nebola.

Do Moskvy sa dá letieť z Budapešti alebo z Viedne priamo a najlacnejšie letenky sa pohybujú okolo 200 eur, o dosť turisti minú na ubytovanie.

Nespútaná voľnosť sa skrýva v Amsterdame


Hlavné mesto Holandska ročne privíta okolo 5 miliónov turistov. Láka ich nielen na kultúrne pamiatky ako Van Goghovo múzeum so slávnym obrazom Slnečnice, ale aj slávne coffee shopy. Tým najznámejším je Johnny, ale netreba ho hľadať, pretože všetky možné coffee shopy sa nachádzajú na každom kroku.

Amsterdam Foto: TASR
Amsterdam je pretkaný kanálmi a prístavmi, preto sú pre turistov zaujímavé aj výletné loďky. Fascinujúca plavba odhalí všetky zákutia mesta tulipánov. Netreba sa ale veľmi zahľadieť pod mosty, pretože tam môžu byť viditeľní Amsterdamčania, ktorí v spomínaných coffee shopoch sedeli trochu dlhšie.

Amsterdamčania jazdia na bicykloch. Všetky sú biele a pred obchodom alebo bankou ich stojí niekoľko. Na uliciach ich sú stovky, takže pozor na tých, ktorí prekračujú rýchlosť.

Letenka z Viedne alebo Budapešti do Amsterdamu sa dá kúpiť už od 150 eur.

Šarm a štýl treba hľadať u ich objaviteľov


Leto sa končí a každý šatník by sa mal pomaly pripraviť na to chladnejšie obdobie roka. Nikdy sa však nenakupuje lepšie ako v Paríži, v meste, ktoré štýl priam objavilo. Našťastie si ho nenechalo patentovať, takže časť ich šarmu môžu pokojne priviezť aj slovenské ženy.

Výkladnou skriňou luxusu je dva kilometre dlhé ulica Champs Elysées. Je to jedna z piatich najdrahších ulíc sveta, na ktorej sídlia svetové značky ako Chanel, Dior alebo Guerlain. Pre tých, ktorých bankové konto ich na túto ulici nepustí, sú v Paríži aj lacnejšie nákupné strediská, ktoré však aj napriek nižším cenám nestrácajú svoju francúzsku eleganciu.

Okrem nakupovania sa však oplatí navštíviť aj slávne miesta ako Louvre či Eiffelovka a vyskúšať francúzsku gastronómiu, ktorú si cení aj slávny Michelin, ktorý reštauráciám po celom svete udeľuje hviezdičky.

Do Paríža sa dá letieť aj priamo z Bratislavy už od 70 eur.

Komentáre