Cestovanie

V Tatranskom národnom parku sa končí sezónna uzávera

"Od polovice júna tak budú mať turisti v TANAP opäť k dispozícii viac ako 600 kilometrov značených turistických trás, na niektorých úsekoch však musia rátať s určitými obmedzeniami."

TASR, 15. júna 2023 12:22
Na snímke turisti na vrchole Slavkovského štítu (2 452 metrov nad morom) vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR Oliver Ondráš

Po sedem a polmesačnej prestávke sa v Tatranskom národnom parku (TANAP) končí sezónna uzávera. Návštevníci tak budú môcť od štvrtka (15. 6.) opäť využívať všetky značené turistické trasy, vrátane prechodov cez vysokohorské sedlá a chodníkov, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty. Keďže na nový návštevný poriadok Tatry stále čakajú, tohtoročná letná sezóna bude v réžii aktuálne platných pravidiel. TASR o tom informovala Martina Petránová zo Správy TANAP.

"Dúfali sme, že nový návštevný poriadok bude platiť už toto leto, avšak z ostatných rokovaní s Okresným úradom Prešov a Slovenským horolezeckým spolkom James ešte vyplynuli viaceré požiadavky na úpravu textovej aj grafickej časti. Akceptovateľné pripomienky do prerokovaného návrhu návštevného poriadku zapracovávame a obsah čiastočne aktualizujeme," vysvetľuje námestník riaditeľa Správy TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici Peter Spitzkopf.

Sezónna uzávera sa vo väčšine lokalít, v ktorých toto obmedzenie platí, v polovici júna končí, výnimkou je akurát červeno značený turistický chodník v úseku od ústia Juráňovej doliny do sedla Umrlá v Západných Tatrách, kde návštevníci musia počítať s uzáverou od 1. novembra do 30. apríla.

Od polovice júna tak budú mať turisti v TANAP opäť k dispozícii viac ako 600 kilometrov značených turistických trás, na niektorých úsekoch však musia rátať s určitými obmedzeniami. Aktuálne nepriechodná je Jamnícka dolina, kde turistický chodník zavalili popadané stromy.
Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

"Dobrovoľníkom z Liptovskej Kokavy sa ho síce podarilo sčasti sprístupniť, avšak vzhľadom na to, že ešte stále nie je priechodný v celej svojej pôvodnej trase, rozhodli sme sa ho nateraz uzavrieť," upozorňuje Spitzkopf.

Taktiež návštevníci Doliny Zeleného plesa by mali podľa Petránovej myslieť na to, že na červeno a žlto značenom turistickom chodníku stále platí obmedzenie súvisiace s výmenou mosta ku Chate pri Zelenom plese. Jeho montáž je naplánovaná na budúci týždeň.

V uplynulých dňoch sa podarilo spriechodniť turistický chodník v Tichej doline, ktorý ešte koncom zimy zavalili lavíny. Dnes je na rade Kôprová dolina, kde lavína z Krížnej vylámala stromy povyše Kmeťovho vodopádu.

Pracovníci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru takisto zvyknú každoročne kompletne obnoviť aj jednu zo štyroch turistických značiek, tentokrát to bude modrá.

Komentáre