Cestovanie

Toto je jeden z najkrajších pohľadov v Nórsku

"Ročne sa na toto miesto príde pozrieť viac ako 100 tisíc turistov."

, 25. októbra 2012 13:00
Pri prielive, ktorý spája Baltické a Severné more, sa týči 300-ročný maják Lindesnes Foto: bigpicture.ru
Niekomu sa môže zdať, že je to obyčajný maják, na ktorom nie je nič nezvyčajné. No patrí k najnavštevovanejším miestam v Nórsku a v oblasti Vest-Adger je úplne najnavštevovanejšie. Ročne sa sem príde pozrieť viac ako 100 tisíc turistov, ktorí si chcú tento pohľad vychutnať naživo.

Je najstarší v Nórsku


Maják známy pod menom Lindesnes je starý viac ako 300 rokov. Bol postavený v máji 1655. V máji toho roku podpísal dánsky kráľ Frederik III. dekrét, na základe ktorého sa začalo s výstavbou majáku. Bol financovaný z daní, ktoré vyzbierali od námorníkov prichádzajúcich do okolitých prístavov.

Pri prielive, ktorý spája Baltické a Severné more, sa týči 300-ročný maják Lindesnes Foto: bigpicture.ru
Najprv vybudovali trojposchodovú vežu, v ktorej svietilo 30 sviečok. Ako dni plynuli, prichádzali na to, že ich nápad nebol až taký dokonalý. Chytili sa za hlavu, poškrabali sa na čele a pouvažovali, čo sa s načatým večerom dá urobiť. Po roku od výstavby trojposchodovej drevenej veže vydal kráľ rozkaz na výstavbu skutočného majáku.

K dokonalosti sa ťažko dospieva


Aj napriek tomu, že maják postavili, stále bola niekde chyba. Čo presne sa dialo, sa nevie. No maják začal reálne pracovať až po 69 rokoch a spustil sa 1. februára 1725.

Pri prielive, ktorý spája Baltické a Severné more, sa týči 300-ročný maják Lindesnes Foto: bigpicture.ru
Po necelých 200 rokoch bolo načase, aby sa maják trochu zmodernizoval a prispôsobil novým podmienkam. Za ten čas sa toho predsa dosť zmenilo, tak bolo potrebné pouvažovať aj nad majákom Lindesnes. V roku 1915 vybudovali nový oceľový maják. O 5 rokov neskôr mu dodali nový hmlový systém. V roku 1922 ho otvorili pre verejnosť.

Má strategickú pozíciu


Jeho pozícia je veľmi dôležitá a strategická, nachádza sa pri prielive Skagerrak , ktorý spája Severné a Baltické more. Je presne na najjužnejšom bode pevniny Nórska. Na tomto mieste môže dokonale osvetľovať okolie a pomáhať námorníkom, aby sa nestratili (v dnešnej dobe už trochu nepredstaviteľné, ale nie každý má dobrú orientáciu a vie narábať s kompasom).Turisti ho milujú


Maják Lindesnes je jedným z najnavštevovanejších miest v Nórsku. V roku 2004 v ňom otvorili Národné múzeum majákov a námornej plavby. Viac ako 100 tisíc turistov ročne je dôkazom, že toto miesto patrí naozaj k veľmi obľúbeným.

Komentáre